Na kalifornské pláži se nečekaně objevilo skutečně bizarní mořské monstrum, nad kterým si odborníci lámou hlavu. Krom toho, že celá ryba vypadá pro neznalé divně, tento obyvatel hlubin má na hlavě svítící ještě navíc "žárovku"!

Obvykle hluboko pod mořem

Obvykle zůstávají tito strašidelní rybožravci ukryti stovky metrů pod hladinou oceánu. Přesto se čas od času ďas objeví někde na pláži, jako v roce 2021 v Crystal Cove State Park v Orange County. Ohromující nález, při kterém návštěvník pláže a rybář Ben Estes narazil na neporušené tělo ďasa, vzbudil senzaci.

Tento objev je plný úžasu

Mořský ďas se mimo temné hlubiny objevuje jen velmi vzácně, a navíc to není běžný mořský obyvatel. Mezi zvláštnosti této ryby patří bioluminiscenční návnada na vrcholu hlavy, která má v černé propasti nalákat nic netušící kořist. Fanoušci Disneyho filmů si možná vzpomenou na podobnou hrozivou bytost, která se objevila ve filmu Hledá se Nemo od Pixaru.

Nejen lidé, ale i někteří odborníci vyjadřují nad touto nepravděpodobnou událostí údiv. Mořský ďas, který obvykle obývá hloubky kolem 900 metrů, je na hony vzdálený obvyklým obyvatelům pláže. Navíc se s největší pravděpodobností jedná o pacifickou fotbalovou rybu, jeden z více než 200 celosvětově známých druhů ďasů.

Mořský ďas – fotbalová ryba

Tato oceánská podivnost se vyznačuje mnoha charakteristickými znaky. Její ústa se pyšní řadou ostrých zubů, zatímco lebka obsahuje protáhlou stopku zakončenou bioluminiscenční žárovkou, jíž jsme již zmínili a jež slouží jako návnada, která v inkoustové tmě láká kořist.

Podívejte se na tohoto „krasavce“:

Zdroj: Youtube

Tím to ale nekončí, protože i rozmnožovací proces ryby se ubírá netradičním směrem. Samice fotbalové ryby mohou dorůst až 0,6 metru, čímž se tyčí nad svými půlmetrovými samci, kteří měří pouhý centimetr. Samci však používají poněkud znepokojivou reprodukční strategii. Zuby se přichytí na samice, a nakonec splynou s jejich tělem, přičemž k rozmnožování jim zůstanou pouze varlata.

Zvláštní exemplář se po nálezu stal součástí Přírodovědného muzea v Los Angeles.

Neobvyklý nález poukazuje na bohatou rozmanitost, která se skrývá pod kalifornskými vlnami, a odhaluje skryté divy chráněných mořských oblastí. Uprostřed tohoto mořského zázraku se jasně ukazuje jedno poučení - tajemství oceánu ještě zdaleka nejsou odhalená a záhady jeho hlubin stále uchvacují naši představivost.

Zdroje: www.livescience.com, globalnews.ca, en.wikipedia.org/wiki/Anglerfish