Snímek pořízený v Reykjavíku na Islandu během druhé světové války zachycuje dav místních obyvatel a vojáků, kteří se procházejí po ulici. Největší pozornost však vzbudil muž v pozadí.

Podívejte se sami:

Zdroj: Youtube

Muž jistě „předběhl“ svou dobu

Je vidět, jak má muž na sobě plášť a drží ruku u ucha, čímž připomíná moderního uživatele mobilního telefonu. Tento zvláštní detail vedl některé k domněnce, že by tento muž mohl být cestovatelem v čase.

Fotografii sdílel Kristján Hoffmann ve skupině "Gamlar ljósmyndir" (Staré fotografie) na Facebooku. Hoffmann poukázal na neobvyklé chování muže a uvedl: "Je ve strnulém stavu, stojí sám a má na hlavě jinou pokrývku hlavy než ostatní a šátek a chová se tak, jak bychom se chovali dnes. Má přehled o náměstí a není nad to, když se s někým baví přes chytrý telefon."

Přestože se objevilo několik teorií, včetně té, že se muž pouze drbal za uchem nebo držel dýmku, někteří jedinci zůstávají přesvědčeni, že muž skutečně držel mobilní telefon.

Teorie podporující cestování v čase

Fotografie z minulosti jsou často předmětem teorií o cestování v čase a toto není první případ, kdy historický snímek vyvolal rozruch. V jiném případě fotografie pořízená na pláži v anglickém Cornwallu v září 1943 zachycovala muže v hnědém obleku, jak se dívá na předmět, který vypadal podobně jako mobilní telefon. Zatímco někteří ji odmítali jako muže, který si ubalil cigaretu, jiní v ní viděli důkaz cestování v čase.

Podobně se objevilo video z roku 1938, které údajně zachycuje ženu používající mobilní telefon. Tyto události mezi některými lidmi podpořily přesvědčení, že cestování v čase je skutečné.

Věřte-nevěřte

Je důležité přistupovat k takovým tvrzením skepticky. Lidská tendence hledat vzory a vysvětlení nevysvětlitelného může často vést k nápaditým interpretacím historických fotografií. Ačkoli tyto snímky rozpoutaly internetové diskuse a inspirovaly konspirační teorie, je třeba zvážit i pravděpodobnější vysvětlení, například záměnu všedních předmětů za futuristická zařízení.

Bez dalších důkazů je obtížné definitivně určit předmět, který drží muž na fotografii z roku 1940, a ponechat tak debatu otevřenou pro interpretace a spekulace.

Zdroje: www.irishmirror.ie, www.news.com.au, nypost.com