www.en.wikipedia.org, www.express.co.uk, www.csfd.cz, www.vintag.es

Přesně takovým důkazem je černobílý snímek pořízený v roce 1917, který byl publikován v knize o historii kanadského regionu Cape Scott Story od Lestera Raye Petersona, vydané v roce 1974. 

Na první pohled vypadá zcela obyčejně. Je na něm zachycena skupina sedících žen, mužů i dětí na svahu kamenitého kopce. Někteří se dívají upřeně do kamery, další spolu hovoří, jiní si teprve hledají místo. Oblečeni jsou dobově. Až na jednoho muže. Ten nemá klobouk ani košili, ale tričko, kraťasy a šmrncovní účes. 

Záhadná fotografie z roku 1917

Vypadá jako herec Heath Ledger, který se proslavil rolí v romantickém snímku Příběh rytíře a zaujal svým výkonem ve filmu Zkrocená hora od oscarového režiséra Anga Leeho. Charismatický mladík zemřel v roce 2008 ve věku 28 let. Předávkoval se prášky.

Právě podoba muže z fotografie se známým hercem vedla ke spekulacím, že obrázek byl pořízen během natáčení nějakého filmu westernového žánru. Fakt, že byl publikován pět let před narozením herce tuto hypotézu vyvrací.

„Nemístný surfař”, jak se neznámému začalo říkat, je tak stále záhadou. Navíc vypadá, jako by se na svahu objevil náhodou. Muž s knírkem po jeho pravé ruce byl totiž zachycen, jak na něho doslova zaraženě zírá. Také chlápek za ním vypadá, že studuje jeho podivné oblečení.

Tričko a kraťasy

Snímek se od svého zveřejnění na internetu v roce 2012 stal virálním. „Nemyslím si, že jde o práci ve Photoshopu. Osvětlení a stíny jsou perfektní,” píše uživatel Tej na diskuzním fóru Goodreads.com. „Podle mě nejde o cestovatele v čase, ale o kluka, co se vzpírá společenskému stigmatu své doby nebo o námořníka.”

Zdroj: Youtube

Nejzajímavějším je totiž triko mladíka. Avšak podobný styl oděvu, který je v dnešní době tak oblíbený, nebyl ve 20. letech minulého století žádnou novinkou. Jednoduchý svršek ve tvaru T se nosil už ve starověku. Po španělsko-americké válce v roce 1898 už na něj společnost Cooper Underwear Company vydávala reklamu. V roce 1913 bylo tričko běžné u amerického námořnictva, později u dělníků.