I přesto že svítilo slunce, na louce poblíž Burgh by Sands byli sami. Jen na jejím okraji parkovalo auto, kde odpočíval pár starších žen. Pětiletá Elizabeth vesele běhala a trhala květiny. Pak si unaveně sedla. „Betty, koukni na mě,” Jim se podíval do hledáčku. Dohromady pořídil tři fotografie. 

O pár dní později nechal snímky vyvolat. Na první pohled vypadaly, že se povedly. Pak si ale všiml, že u hlavy jeho dcery stojí postava v bílém. To ho vyděsilo. Nepamatoval si, že by se na louce pohyboval někdo další. Navíc, osoba byla podle jeho názoru oblečená do skafandru a helmy s černým hledím.

Kosmonaut na louce

Jim se rozhodl, že fotografii ukáže místní policii. Ta ho však poslala domů a tím, že na ní není nic zvláštního. Také zaměstnanec společnosti Kodak odpřisáhl, že s ní nijak nemanipuloval. Zanedlouho se ale o „snímek s kosmonautem” začali zajímat novináři. Nastalo mediální šílenství.

Zdroj: Youtube

Amatérský fotograf totiž neustále tvrdil, že na louce byl se svou rodinou sám. Burgh Marsh se tak stal místem shromažďování ufologů, kteří pátrali po tajemném vesmírném muži. Spiritualisté zase byli přesvědčení, že malá Elizabeth vyvolala ducha. 

„Každý se chtěl dozvědět, koho nebo co jsem zachytil,” řekl Jim. „Jednou mě dokonce navštívili dva muži v černém. Řekli, že jsou z vlády, ale odmítli mi ukázat průkazy. Musel jsem je dovézt místo, kde jsme svačili. Když jsem jim ale řekl, že opravdu nevím, co se v ten den stalo, naštvali se, nasedli do auta a já šel domů pěšky.”

Záhada vyřešena?

Templetonovi dostali během let stovky dopisů s návrhy, koho Jim vyfotil. Nic ale nedávalo smysl. Až spisovatel a ufolog David Clarke přišel s racionálním vysvětlením. Podle něj vešla do záběru Annie, Elizabethina matka. 

„V hledáčku fotoaparátů typu Brownie vidíte jen 70 % celkového výseku. Proto si Jim své ženy nevšiml. Navíc, modré šaty vypadají po přeexponování jako bílé,” řekl v rozhovoru pro BBC. „Když ale obrázek ztmavíte, z kosmonauta se stane dáma s mikádem, která se kochá výhledem.”

Zdroje: www.curiousarchive.com, www.en.wikipedia.org