Byl to úplně obyčejný den. Advokát David Whitcomb pozval svého kamaráda, aby se společně podívali na stav budovy, kterou právě za 100 000 dolarů koupil. Když vyšplhali do třetího patra, všimli si, že jsou na stropě malá dvířka. „Vzal jsem židli a chvíli do nich šťouchal. Chtěl jsem zjistit, kam vedou. Myslel jsem, že se jimi dostanu na střechu a zkontroluju, zda neprotéká.”

Budova na první pohled vypadá, že nemá podkroví. Nikoho, ani předešlé majitele nebo prodejce proto nenapadlo, že zpráchnivělý vchod vede do místnosti, kterou po roce 1900 využíval přední fotograf sufražetek James E. Hale jako svůj ateliér.

Slavné fotografie

Tajný pokoj působil, jako by se v něm zastavil čas. Na poličkách byly vyskládané skleněné negativy a další fotografické vybavení, včetně fotoaparátů. V jemném světle baterky se odrážely zlacené rámy. V jednom z nich byl portrét staré ženy. 

„Řekl jsem si, že tu paní jsem už někde viděl,” vypráví David. Pak si vzpomněl. Obrázek je vystavený v Knihovně Kongresu USA. Dáma s knihou nebyla nikdo jiný než americká sociální reformátorka a bojovnice za práva žen Susan B. Anthony.

„Byl to úžasný pocit. Každý touží po tom, aby našel poklad. Nám se to podařilo,” říká advokát. Dohromady bylo v ateliéru kolem tisícovky starožitností. Otázkou však bylo, proč je tam fotograf nechal. S odpovědí přišel dražitel One Source Auctions Aaron Kirvan.

Poklad za dveřmi

„Když Hale v roce 1920 prodal svou praxi, odešel do Michiganu. O čtyři roky později zemřel. Možná se do svého studia chtěl vrátit, ale zdraví mu to již nedovolilo a jeho příbuzní o něm snad ani nevěděli. Nikdo do něj nevstoupil sto let.”

Aukční společnost přiznává, že artefakty Davidovi vynesly 150 000 až 200 000 dolarů, tedy téměř 4,5 milionu korun. Mezi nejdražší položky patřil Susanin portrét, spolu s fragmenty skleněného negativu, a autoportrét fotografa.

Zdroje: www.antiquesandthearts.com, www.npr.org, www.insider.com