Chlapec ze slavné válečné fotky byl nečekaně objeven. Jeho osud byl velmi smutný

Londýnský chlapec přišel za války o rodiče i bratra.

Londýnský chlapec přišel za války o rodiče i bratra.

Foto: Profimedia.CZ

Londýn, 1945. Pětiletý chlapec si hraje venku s kamarády a zatoulá se dále od domu. Když se vrátí na oběd, domov najde v troskách. Kdesi v sutinách leží jeho mrtví rodiče i bratr. Jediné, co mu zbylo, je plyšová hračka. Právě v tu chvíli ho zachytí americká fotografka Toni Frissellová.

Fotografie chapečka na troskách domu s plyšákem v ruce se stala jedním ze smutných symbolů druhé světové války. Německé bomby připravily o život téměř 30 tisíc obyvatel Londýna a dalších 50 tisíc vážně zranily. Desítky tisíc budov byly zničeny a statisíce lidí se ocitly bez domova. Včetně osiřelého chlapce ze slavné fotky.

O mnoho let později se na jedné výstavě válečných fotografií dotyčný chlapec poznal. Neuvedl sice své jméno, ale dal vědět, že je živ a zdráv a živí se jako řidič kamionu.

Od narození byla malá Hedvika často nemocná, ve dvou letech po těžkém průběhu spalniček zcela ohluchla.

Jak vypadal život postižených dětí během druhé světové války?

Fotografce Toni Frissellové (1907 – 1988) chlapcův vzdorný výraz v tváři prý připomínal Winstona Churchilla. "Sousedé mi řekli, že se vrátil domů a našel dům rozbořený. Jeho maminka, otec a bratr leželi mrtví pod troskami. Díval se k nebi, v jeho výrazu byl znát zmatek, ale také vzdor," vyprávěla fotografka.

Frissellová se původně věnovala focení módy pro magazíny Vogue a Harper's Bazaar. Namísto tradičního focení ve studiu zvala modelky do exteriéru a zachycovala je jako aktivní, ctižádostivé ženy. Stejnými vlastnostmi oplývala i ona sama. V roce 1941 se připojila jako dobrovolnice k Červenému kříži a odletěla do Evropy. Její fotoaparát vyhledával nejzranitelnější osoby zavlečené do války: vojáky v první linii, zdravotní sestry, osiřelé děti. Po válce se věnovala portrétům slavných osobností a vrátila se k fotografování aktivních žen.

Akční letáky