Tato fotografie japonského umělce zmátla vědecký svět. 99 % lidí neuhádne, jak byla pořízena

Lenka Bělská | 10. 5. 2023

V době, kdy umělá inteligence vytváří dokonalé filtry a z fotografií lze jedním kliknutí nechat zmizet nežádoucí objekty, je těžké uvěřit, že obrázek procházející se volavky nebyl nijak upravený. Je tak důkazem, že k vytvoření optické iluze špičkovou technologii nepotřebujeme.

Japonský fotograf Kenichi Ohno pravidelně navštěvuje močál, který se nachází nedaleko jeho bydliště. Je domovem řady druhů ptáků, kteří jsou nekonečnou studnicí inspirace. Právě zde byl pořízený obrázek s názvem „Mezera”, na němž je zachycená brouzdající se volavka. 

Na první pohled to vypadá, že žlutooranžová scéna napravo a tmavě modrá voda nalevo jsou dva obrázky spojené k sobě. Zarážející jsou ale kruhy na vodní hladině vytvořené ptákem. Dokonale na sebe navazují. Jak je to možné?

Optická iluze

Fotografie se stala virální hned poté, co ji Kenichi Ohno přihlásil do soutěže Nature in Japan, pořádané All-Japan Association of Photographic Societies (AJAPS). „Snímek nás hned zaujal,” říká porotce Kazuo Unno. 

Vědci vysvětlili podivnou optickou iluzi. Vyzkoušejte si, jak vnímá negativ fotografie váš mozek
Magazín

Vědci vysvětlili podivnou optickou iluzi. Vyzkoušejte si, jak vnímá negativ fotografie váš mozek

„Zajímavá je nejen atmosféra, která z něj vychází, ale také fakt, že málokdo vytuší, jak byl pořízený. Je těžké fotit přírodu. Neustále se mění a ruší ji předměty vytvořené člověkem. V tomto případě ale hrají vynikající podpůrnou roli.”

Hermanova mřížka: Podívejte se na záhadou optickou iluzi z roku 1870. Co dělá s vámi?
Magazín

Hermanova mřížka: Podívejte se na záhadou optickou iluzi z roku 1870. Co dělá s vámi?

Právě tento komentář je zároveň i nápovědou k vysvětlení optické iluze. Na otázku „Co je produktem lidské práce?" lze snadno odpovědět, že plocha s lehkou korozí, nacházející se na oranžové půlce fotografie.

Volavka na scéně

Stěna vrhá na vodu svůj odraz, což způsobuje dokonale rovný „řez“ kompozice. Volavka do něho vstoupila a zamířila směrem na volnou vodní plochu.

„Vše, co fotograf potřebuje, je cit pro scénu, ne Photoshop,” napsal jeden z fanoušků na Twitteru. „Po pěti minutách zírání mi to došlo, ale i tak se mozek brání,” směje se další z komentujících. 

Zdroje: www.photo-asahi.com, www.indy100.com, www.mymodernmet.com

Tagy obrázek optický klam Twitter