Hle, člověk!

Giménezová měla za úkol pečlivě zrestaurovat fresku Ježíše Krista v kostele Svatyně milosrdenství. Freska známá také jako Ecce Homo, což v překladu znamená "Hle, člověk", zchátrala a bylo potřeba ji opravit. 

Nelehkého úkolu se zhostila právě Giménezová. Umělkyně bez formálního vzdělání. Byla připravená umělecké dílo omladit. Její snaha však nabrala zcela jiný směr, než se očekávalo a Giménezová se stala terčem posměchu.

"Pečlivá" práce Giménezové vzala rychle za své. Poté, co se na internetu objevily snímky její zpackané práce, neubránila se řada kometářů srovnávání s prací, kterou Rowan Atkinson coby Mr. Bean předvedl ve filmu Největší filmová katastrofa. 

„Giménezová není velkým umělcem, není se tedy čemu divit, že obnova obrazu Ecce Homo nedopadla mistrovsky," zněl další z komentářů umístěných pod snímkem. 

Pak se stal zázrak

Na hlavu Giménezové se snesly posměch a kritika. Přesto se počáteční roztrpčení rychle změnilo a omlazený obraz čekal zvrat osudu. Dalo by se říct, že se stal zázrak.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Freska s názvem Ecce Homo se rychle stala natolik populární, že ji zatoužil každý spatřit. 

Obnovené dílo Ježíše Krista se změnilo ve vyhledávanou turistickou atrakci a vedlo k ekonomickému oživení města. 

Všichni toužili po jediném: Spatřit zpackanou proměnu obrazu na vlastní oči. Právě tento poněkud nečekaný příliv návštěvníků přinesl ekonomice města Borji potřebnou vzpruhu. Díky přílivu turistů se otevřely nové restaurace a místní muzea hlásila rekordní návštěvnost.

Ošklivé umělecké dílo se díky nově nabyté popularitě stalo hlavním prodejním artiklem. Objevilo se na losech a etiketách vín. Roli dostalo i ve španělském filmu. Místní obchodníci se předháněli, kde budou moci obrázek použít. 

Andrew Flack, operní libretista, k tomu řekl: „Cesta do Borja se podobala pouti, která byla svým druhem jedinečná. Dychtivost spatřit dílo na vlastní oči podporovala také média, která mu věnovala nemalou pozornost."

Cecilia Giménezová se z terče posměchu proměnila v místní celebritu. Její nepovedené dílo pomohlo zmírnit dopady hospodářské krize, která v tu dobu sužovala Španělsko.

Zdroje: www.independent.co.uk, news.artnet.com, www.amusingplanet.com