Potopení Gairsoppy

V roce 1941, kdy Británie stála proti síle nacistického Německa, se loď SS Gairsoppa vydala na osudnou cestu z indické Kalkaty se 7 000 tun vzácného nákladu, včetně stříbrných slitků, surového železa a čaje. 

Její posádka netušila, že plavba bude svědectvím lidského hrdinství na pozadí zrádných vod severního Atlantiku.

Cesta lodi Gairsoppa nabrala tragický směr, když se kvůli špatnému počasí oddělila od svého konvoje. Osamocená a s docházejícím palivem se stala snadným terčem pro neúprosné smečky německých ponorek, které číhaly na moři. 

V okamžiku, kdy Gairsoppu spatřilo německé letadlo, se ji rozhodlo zničit. Stalo se 17. února 1941. Torpédo z německého ponorkového člunu U-101  zasáhlo Gairsoppu a způsobilo výbuch vedoucí k jejímu potopení.

Z 85 členů posádky přežil pouze druhý důstojník Richard Ayres spolu s dalšími dvěma kolegy. Jeho statečnost a vůdčí schopnosti jsou důkazem nezdolného lidského hrdinství. Po 13 strastiplných dnech na moři se Ayresovi podařilo dosáhnout cornwallského pobřeží.

Neuvěřitelné odhodlání udržet své kolegy naživu navzdory nepřízni osudu přineslo Ayresovi vyznámenání M.B.E. a Loydovu válečnou medaili.

Obří poklad

Tím ale příběh SS Gairsoppa nekončí. V posledních letech byl při záchranné akci vedené společností Odyssey Marine Exploration z hlubin severního Atlantiku vylovený cenný náklad lodi. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vyzvednutí přibližně 48 tun stříbrných prutů v hodnotě několika milionů liber je připomínkou všech, jež při výbuchu Gairsoppy zemřeli.

Vyzvednutí pokladu pohřbeného 70 let ve vraku lodi SS Gairsoppa je připomínkou obětí druhé světové války a neuvěřitelného hrdinství, jež vzešlo z jedné z nejtemnějších hodin v lidských dějinách. 

Ayres se na moře vrátil devět měsíců po explozi Gairsoppy a po válce, během let strávených v Královské námořní záloze, o osudné havárii téměř nemluvil.

Zemřel v roce 1992.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.blanchardgold.com, en.wikipedia.org