Téměř od první minuty, kdy byl záblesk GRB 221009A detekován, astronomové věděli, že jde o něco výjimečného. Byl extrémně dlouhý a nejjasnější ze všech, které gama dalekohledy od 90. let odhalily. Navíc, jeho dosvit překonal všechny rekordy na všech vlnových délkách.

Pozoruhodný úkaz byl pravděpodobně vyvolán výbuchem supernovy nacházející se 2,4 miliardy světelných let daleko ve směru souhvězdí Sagitta. Poprvé byl zachycen ráno 9. října 2022 rentgenovými a gama dalekohledy, včetně Fermiho kosmického teleskopu NASA, Neil Gehrels Swift Observatory a kosmické lodi Wind. O pět dní později odborníci použili spektrograf pro blízké infračervené zobrazení FLAMINGOS-2 a Gemini Multi-Object Spectrograph (GMOS) na dalekohledu Gemini South v Chile. Získali tak záběry jeho dosvitu.

Gama záblesk GRB 221009A

Gama záblesk (GRB) je astronomická událost, při níž se uvolňuje obrovské množství energie ve formě gama záření. To na Zemi pozorujeme jako bliknutí v gama spektru. Naše oči ho sice nevidí, citlivým přístrojům ale neunikne. Jde o nejzářivější doposud známý vesmírný fyzikální jev.

Zdroj: Youtube

Trvá přibližně o 10 milisekund do 25 tisíců sekund a bývá doprovázen dosvity rentgenového či ultrafialového záření, někdy také viditelným světlem. Teorií o jeho vzniku je několik. Podle vědců ho může produkovat výbuch supernovy, srážka dvou neutronových hvězd, dvou černých děr nebo namotávání silného elektromagnetického pole magnetaru.

„Příčina dlouhého a jasného GRB 221009A je stále neznámá. Předpokládáme však, že se velmi hmotná hvězda zhroutila a vytvořila černou díru," říká Brendan O'Connor, postgraduální student na University of Maryland a George Washington University. „Jelikož ale záření bylo tak blízko, konečně se můžeme pokusit odpovědět na další otázky týkající se těchto explozí."

Gama záření a zemská atmosféra

Již dříve bylo zjištěno, že silné gama záblesky ovlivňují zemskou atmosféru, zejména ionosféru. Chemicky ji mění a poškozují ozonovou vrstvu, která nás chrání před agresivními ultrafialovými paprsky. Zároveň ozon transportuje do nižších vrstev. Ten může způsobit respirační problémy u lidí, poškození rostlinných buněk a vymírání mořských živočichů.

Výzkumník Rami Mandow potvrdil, že záření zaznamenaly detektory po celém světě. Data zachycená teleskopem Fermi naznačují, že fotony z výbuchu GRB 221009A byly asi 506 energetičtější než obyčejné částice viditelného světla. Odborníci ale potvrzují, že díky magnetickému poli Země pro nás rekordní výbuch nepředstavoval žádnou hrozbu.

Zdroj:

www.sci.news, www.astrobiology.nasa.gov, www.cs.wikipedia.org, www.forbes.com, www.iflscience.com