V autonomní oblasti Quiannan Buyei a Miao v jihozápadní provincii Guizhou v Číně se děje cosi zvláštního. Tak zvláštního, že vědci nenabízí jednoznačné vysvětlení. Nachází se tu totiž hora Gandeng, místními obyvateli považovaná za posvátnou, která přesně jednou za třicet let „snese“ kamenné vejce. Něco podobného se jinde na planetě neděje.

Co zatím víme?

Hora Gandeng je ohromná, přesto jev, jehož podstatu lze zatím stěží určit, se děje na velmi malé části této hory. Na prostoru o rozměrech asi 12 x 6 metrů. Už to je velmi zvláštní. Zvláštní je i to, že proces „vypuzení vejce“ horou je časově velmi přesný. Hora „snese“ vejce přesně jednou za 30 let. Tyto kamenné koule, které skutečně připomínají vejce, mají dokonale hladkou povrchovou strukturu a inkubují se ve speciálních dutinách na skalním útesu. Po uplynutí doby přichází okamžik, kdy vejce spadnou na zem.

„Vaječný útes“

Na kamenná vejce vždy místní obyvatelé s nadšením čekají. Kameny pro ně mají mimořádný kulturní i duchovní význam. Jsou považované za symbol plodnosti, neboť už sám proces „zrození“ je pro místní symbolem úrodnosti a signálem budoucího štěstí. I proto se v každém místním obydlí nachází alespoň jedno takové kamenné vejce. Někteří dokonce věří, že mít doma něco tak zázračného, má i léčivé účinky. Kameny se předávají z generace na generaci, mnohé z nich jsou v jedné domácnosti staré i několik stovek let. Protože obyvatelé považují toto místo za posvátné, neradi vidí, když sem přijíždějí vědci či dokonce turisté, aby lokalitu sledovali.

Zdroj: Youtube

Co na to geologové?

Odborná studie oblasti ukázala, že složení této části hory je - na rozdíl od jiných částí oblasti - tvořeno vápencovými horninami. Ty jsou náchylnější k erozi. Když je tato hornina vystavena působení větru a deště, umožní jí to rychleji se rozpadat do tvaru koulí. Záhad však stále zůstává několik. Jak mohou být tyto skalní útvary tak dokonale kulovité a hladké? Jak se jim podařilo obstát ve zkoušce času - půl miliardy let! A zvláštní je i fakt, že vápencové horniny s podobnými či dokonce stejnými podmínkami se objevují i v jiných částech světa, ale podobně přesné a hladké koule se tam nenacházejí. Tak co se tady, na jediném místě na planetě, skutečně děje?

Záhadná atrakce

Díky těmto unikátním skálám, které vypuzují kamenná vejce, se tamní čínská autonomní prefektura stala oblíbeným cílem turistů i dobrodruhů. Přijíždějí obdivovat nejen tuto zázračnou přírodní krásu, jsou fascinováni čímsi tajemným, na co stále věda hledá uspokojivou odpověď.

Zdroje: www.mybestplace.com, www.metro.co.uk