G. Princip: Za rozpoutání války jej stihl strašný trest, smrt byla vykoupením

Gavrilo Princip

Gavrilo Princip

Foto: Profimedia.CZ

Atentátník Gavrilo Princip měl v terezínském žaláři strávit 20 let s těžkými okovy na nohou. Kvůli špatné stravě a postupující tuberkulóze se však nakonec ani nedožil konce války, kterou nevědomky rozpoutal.

Bosenský Srb Gavrilo Princip měl za necelý měsíc oslavit 20. narozeniny, když se mu naskytla příležitost zastřelit následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Mladý bojovník za nezávislost své rodné země o něčem takovém dlouho snil. Původně zamýšlený plán s výbušninou selhal, a tak Princip narychlo aspoň vystřelil. Jeho kulky zasáhly nejen Františka Ferdinanda, ale i jeho choť Žofii.

Gavrilo Princip se bezprostředně po činu pokusil spáchat sebevraždu; jed ale nezabral a pistoli mu včas vyrvali z ruky svědkové. Díky tomu byl předveden před soud, který mu jako mladistvému nemohl udělit trest smrti. Atentátník vyfasoval dvacet let těžkého žaláře v Malé pevnosti Terezín.

Zámek Miramare měl řadu prominentních hostů. Řada z nich skončila neslavně.

Zámek Miramare: Prokleté hnízdečko lásky, které přineslo neštěstí i krásné Sissi

S desetikilovými okovy na nohou přežíval v temné kobce bez oken téměř čtyři roky. Dvakrát denně směl vyjít na krátkou procházku, ale nebylo mu umožněno setkat se s jinými vězni ani číst. Tuberkulózou trpěl už před svým uvězněním, v chladné pevnosti se však jeho stav rapidně zhoršoval. Ke konci už vážil jen 40 kilogramů a lékaři mu museli amputovat pravou paži.

Na mysli ho nepozvedaly ani zprávy z vnějšího světa. Válka nebrala konce, Evropa se zalévala zbytečně prolitou krví, Principova rodná země už na mapě neměla místo. Smrt si pro vraha přišla na konci dubna roku 1918 a byla pro něj vysvobozením.

Jeho tělo mělo být pochováno v bezejmenném hrobě, ale jeden z vojáků si místo tajně poznačil. Principovy ostatky díky tomu mohly být v roce 1920 převezeny do nově zformované Jugoslávie. Obyvatelé Bosny, Chorvatska a Srbska se do dnešního dne nemohou shodnout, zda byl Gavrilo Princip národním hrdinou, nebo primitivním, vražedným teroristou.