Každý, kdo se zajímá o zdravý životní styl a sport ví, že regenerace a strava jsou stejně důležité jako samotný trénink. Jak ukázal antropologický průzkum švýcarských a rakouských vědců, kteří zkoumali kosti z gladiátorského a obecního hřbitova z 2. století odkrytého v roce 1993 ve starověkém římském městě Efez v Turecku, vědomi si toho byli i gladiátoři a jejich učitelé.

„Je známo, že se o sportovní hvězdy Římské říše jejich sponzoři dobře starali. Měli zaručenou odbornou lékařskou pomoc a kvalitní stravu,” říká Fabian Kanz, forenzní antropolog z Lékařské univerzity ve Vídni. „Nás zajímalo, co konkrétně jedli.”

Gladiátoři

Římští historici totiž nazývali gladiátory hordearii, což v latině znamená „jedlíci ječmene". Také učenci, jako byl Plinius, Galén Starší a Tacitus popisují speciální „gladiátorský jídelníček“ složený z obilovin a fazolí.

Kanz tak se svým týmem analyzoval poměr izotopů uhlíku, síry a dusíku v kosterních fragmentech 22 gladiátorů a 31 běžných obyvatel z doby asi před 1800 lety. Tyto prvky dokáží prozradit, z čeho se skládá dlouhodobá strava, kterou konzumujeme. 

Ukázalo se, že kosti obou dvou skupin vykazovaly nízké hladiny izotopu dusíku-15, což naznačuje, že všichni jedli převážně vegetariánská jídla založená na luštěninách a obilí. Ve srovnání s normálními lidmi ale měli gladiátoři vyšší poměr stroncia a vápníku. 

Energetický nápoj gladiátorů

„To je důkazem, že jako sportovci pravidelně konzumovali něco s vysokým obsahem calcia,” říká Kristina Killgrove, biologická antropoložka z University of West Florida. „Nápoj, o kterém se zmiňují starověké texty, tedy asi opravdu existoval.”

Zdroj: Youtube

Zázračný elixír se měl skládat z popela, octu a vody. K doslazení mohl sloužit med. Starověké texty neuvádějí přesný poměr, obecně se ale udává, že dvě čajové lžičky vinného nebo jablečného octu by se měly rozmíchat v cca 250 ml vody. K tomu stačí přidat lžičku dřevěného popela. Zamíchejte a podle potřeby přeceďte přes jemné sítko. Limonáda měla nejen osvěžit a hydratovat, ale také doplnit minerály a podpořit hojení kostí. 

Zdroje: www.npr.org, www.livescience.com, www.abc.net.au