Právě s tímto scénářem přišli astronomové, kteří se rozhodli zjistit, jak často cizí hvězdy zabloudí do Oortova oblaku, obrovské hypotetické kulovité oblasti ledových objektů, obklopující naši sluneční soustavu. Tato setkání totiž mohou způsobit, že se komety z gravitačního pole Slunce uvolní a zamíří směrem k planetám. 

Počítačový model předpokládá, že během příštího milionu let se k naší galaxii přiblíží 19 až 24 hvězd. „Slunce minou ve vzdálenosti do 3,26 světelných let, což je akorát, aby komety odklonily z jejich původních drah,” říká Coryn Bailer-Jones z Institutu Maxe Plancka pro astronomii v Heidelbergu. 

Gliese 710

Mezi nejnebezpečnější tělesa však patří oranžový trpaslík Gliese 710 o hmotnosti přibližně poloviny Slunce, který se nachází asi 63 světelných let od Země. Na základě jeho aktuální rychlosti a směru odborníci vypočítali, že kolem naší hvězdy proletí ve vzdálenosti 0,10 až 0,22 světelných let. 

Zdroj: Youtube

„Bude jako billiardová koule,” říká Bailer-Jones. „Její gravitace způsobí, že se tělesa v Oortově oblaku rozprchnou všemi směry. Tedy i do vnitřní sluneční soustavy. To může způsobit masivní kometární sprchu.”

Astronomové upozorňují, že tato událost bude pravděpodobně nejsilnějším rušivým setkáním v blízké budoucnosti sluneční soustavy. Naštěstí pro nás, dojít k ní má podle výpočtů až za 1,29 milionu let. Předpokládá se, že Gliese 710 k nám pošle minimálně 10 dlouhoperiodických komet ročně, a to po dobu 3 až 4 milionů let.

Najít tu, co zabila dinosaury

Odborníci doufají, že pozorování „hvězdy smrti” by jim mohla prozradit, co předcházelo dopadu komety nebo asteroidu na naši planetu před 66 miliony lety, jenž způsobil masivní vymírání.

„Teoreticky je možné sledovat dráhu nějakého objektu do minulosti. Najít oranžového trpaslíka, který se přiblížil ke Slunci a narušil gravitaci v Ooortově oblaku, by byl svatý grál,” říká Coryn Bailer-Jones.

Zdroje: www.iflscience.com, www.theguardian.com, www.exoplanety.cz