Naše planeta má dvojče. Na oběžné dráze rotuje „Proti-Země”. Vědec oživil starověkou teorii

Lenka Bělská | 1. 2. 2023

Teorie, že je naše planeta placatá nebo ji podpírají obří želvy, byly již dávno vyvráceny. Stejně tak i hypotéza, že je středem vesmíru. Jedna ze starověkých myšlenek ale dodnes vědeckým světem rezonuje. Někteří odborníci věří, že Země má svou „Proti-Zemi”. O její existenci prý našli i důkazy.

O hypotetickém tělese Sluneční soustavy se poprvé zmínil předsokratovský řecký filozof Philolaus žijící v letech asi 470 až 385 př. n. l. Považoval naši planetu za těžiště vesmíru a tvrdil, že společně se Sluncem a Měsícem obíhá kolem neviditelného „Centrálního ohně”. 

NASA zpozorovala zvláštní chování Měsíce. Po roce 2030 odchylky způsobí katastrofální záplavy
Magazín

NASA zpozorovala zvláštní chování Měsíce. Po roce 2030 odchylky způsobí katastrofální záplavy

Jeho teorie ale měla jeden problém. „Pokud by Země rotovala v určité vzdálenosti od středu vesmíru, pak by se její těžiště neshodovalo s prostorovým středem,” vysvětloval ve 30. letech minulého století profesor filozofie Harvardské univerzity George Bosworth Burch. „Kosmos by byl nakloněný a asymetrický, což Pythagorejci nemohli připustit. V případě, že by ale existovalo těleso podobné Zemi, obíhající kolem stejného centrálního bodu, vše by bylo v pořádku.”

Druhá Země na oběžné dráze

Philolausova myšlenka „Centrálního ohně” byla nahrazena heliocentrickým modelem Sluneční soustavy. Představa „Proti-Země” ale astronomy stále rezonovala. V lednu 1662 si ředitel pařížské observatoře Domenico Cassini všiml poblíž Venuše podivného tělesa vrhající stín. Znovu ho podle svých zápisků detekoval v roce 1672 a 1686. 

Záhadnou planetu spatřil i člen Královské vědecké společnosti, anglický astronom James Short. Tvrdil, že ji pozoroval hodinu, než ji zahalilo sluneční světlo. V následujících letech si „Proti-Země” všiml i Němec Andreas Mayer a americký vědec Edward Barnard.

Pravděpodobně již započala autodestrukce vesmíru, tvrdí vědci. Co to znamená pro lidstvo?
Magazín

Pravděpodobně již započala autodestrukce vesmíru, tvrdí vědci. Co to znamená pro lidstvo?

Mezi největší propagátory dvojníka naší planety,  patří ruský astrofyzik a profesor Kirill Pavlovič Butusov. Pojmenoval ho Gloria. Přišel s teorií, že jeho přítomnost dokazují anomálie v rotacích Venuše a Marsu. Když se Venuše řítí po své oběžné dráze, Mars prý začne zaostávat a naopak. To lze prý vysvětlit přítomností dalšího nebeského tělesa na oběžné dráze Země.

Proti-Země Gloria

Skeptici ale o existenci Glorie pochybují. Kdyby se planeta za Sluncem nacházela a obíhala ho stejnou rychlostí jako Země, takže by ji hvězda vždy zakrývala, měla by gravitační vliv na okolní vesmírná tělesa. To by způsobilo, že například sondy vyslané na Venuši, Mars a další místa by kolem oběžnic nemohly proletět.

Také by si jí všimly koronografové sondy STEREO společnosti NASA vypuštěné na oběžnou dráhu kolem Slunce v roce 2006. Zároveň, aby „Proti-Země” zůstala vždy v zákrytu slunečního disku, musela by mít Země kruhovou oběžnou dráhu a ne eliptickou. 

Zdroj:

www.presume.pl, www.dailystar.co.uk, www.en.wikipedia.org

Tagy Harvardova univerzita Mars Měsíc NASA oběžná dráha Slunce Sluneční soustava Venuše vesmír Země