Z fosilního záznamu zmizel asi před 10 000 lety spolu s mnoha dalšími velkými zvířaty doby ledové. I když se na jeho vyhynutí podílely klimatické změny, je pravděpodobné, že k jeho zániku přispěli i lidští lovci.

Obří obrněné monstrum bylo postrachem prvních lidí

Glyptodon byl součástí megafauny savců z období pleistocénu. Žil ve stejné době a na stejném místě jako mnoho dalších obrovských savců a ptáků doby ledové. Včetně obřích pozemních lenochodů, šavlozubých koček a obrovských nelétavých masožravých ptáků, kterým se někdy přezdívá "ptáci hrůzy".

Většina glyptodonů byla nalezena v Jižní Americe. Některé zkamenělé pozůstatky byly nalezeny také na jihu Spojených států, od Arizony po Karolínu.

Tento pomalu se pohybující vegetarián byl velký asi jako auto. Byl krytý velkou klenutou pancéřovou schránkou s další menší klenbou vpředu. Byl dokonalým postrachem prvních lidí.

Drtilo je ocasem

Glyptodon měl kyjovitý, špičatý ocas podobný ocasu dinosaurů ankylosaurů a stegosaurů, kteří ho předcházeli o desítky milionů let. Vědci se domnívají, že ostnaté ocasy mohly sloužit k útokům na jiné samce, když soupeřili o pozornost samic.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Někteří odborníci se však domnívají, že kromě protívníků ze světa zvířat, dokázal Glyptodon použít svůj ocas také k drcení lidí. Tím se zařadil mezi jejich dokonalé predátory.

Všechny druhy glyptodontů patří do skupiny savců zvané Xenarthra. Do této skupiny patří řada moderních druhů, včetně stromových lenochodů a mravenečníků, a také několik vyhynulých druhů, jako jsou pampatheres a pozemní lenochodi. Až donedávna však nebyl přesný vztah mezi glyptodonem a ostatními členy skupiny Xenarthra jasný.

Nedávno se však vědcům podařilo získat fragmenty DNA ze zkamenělého krunýře 12 000 let starého glyptodona. Ten byl objeven v Jižní Americe. Jejich záměrem bylo jednou provždy určit jeho místo v rodokmenu pásovců.

Jejich závěr: Nejbližším žijícím příbuzným těchto tisícikilových monster je trpasličí růžový pásovec z Argentiny, který měří jen několik centimetrů.

Vědci se domnívají, že glyptodonti a jejich moderní příbuzní se vyvinuli ze stejného společného předka starého 35 milionů let, který vážil jen asi 13 kilogramů. Obrovští Glyptodonti se jako skupina oddělili velmi rychle, zatímco moderní pásovci se objevili až o 30 milionů let později. Podle jedné z teorií byl důležitým faktorem neobyčejného vzrůstu glyptodona jeho nečleněný hřbet.

Zdroje:

allthatsinteresting.com

en.wikipedia.org

www.livetradingnews.com