Raisa: Proč Rusové tak nenáviděli kultivovanou manželku prezidenta Gorbačova?

Raisa Gorbačovová s manželkou německého kancléře Helmuta Kohla

Raisa Gorbačovová s manželkou německého kancléře Helmuta Kohla

Foto: Profimedia.CZ

Ačkoli se bývalý předák někdejšího Sovětského svazu Michail Gorbačov snažil svou zemi posunout směrem ke svobodě a lepší ekonomické úrovni, u Rusů si velkou popularitu nezískal. Ještě hůře si však ve veřejném mínění vedla jeho manželka Raisa. A to přesto, že šlo o vzdělanou a elegantní dámu.

Michail Gorbačov byl mezi generálními tajemníky ÚV KSS nevídaným jevem. Při nástupu do funkce v roce 1985 mu bylo teprve 54 let a na rozdíl od svých předchůdců se nebál zachrastit zkostnatělým systémem kremelské byrokracie. Mnoho stranických funkcionářů ztratilo svá tučná korýtka hned v prvním roce jeho vlády. K pohoršení zastánců starých pořádků začal propouštět uvězněné disidenty. Očividně si padl do noty s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem i s britskou premiérkou Margaret Thatcher. A ještě ke všemu s sebou všude vodil svou moderně oblečenou manželku.

Rusové nepochopili, že na scénu vešla potenciální celebrita s vybraným smyslem pro módu a inspirující inteligencí. Od dob Stalina byly manželky státníků odsunuty do kuchyně a ložnice, kde je kromě manžela nikdo neviděl. Pozice první dámy se zájmem o společenské dění a charitativní činnost prakticky neexistovala. Raisa prolomila ledy a lidé na to nebyli připraveni. Nelíbilo se jim, že se jako žena vměšuje do politiky a stylizuje se do role jakési Gorbačovovy poradkyně. Navíc jí vyčítali, že nosí oblečení, o kterém si většina Rusek mohla nechat jen zdát.

Je asi logické, že se Raisa ve své době nestala populární influencerkou, pokud uvážíme, že ji ruské ženy neměly šanci nijak napodobit. V obchodech s textilem se nedalo sehnat téměř nic, natož modely, které nosila Raisa. Nechávala si je šít na míru v jednom moskevském podniku, a sama si je dokonce často navrhovala. To ale nikdo nevěděl. Moskvou se šířily jedovaté drby, že paní Gorbačovová rozhazuje státní peníze u vyhlášených značek v Paříži.

Generální tajemník mezitím v Kremlu čelil otázkám typu: "Co si o sobě myslí, že je? Členka politbyra?" - "Ne, je to moje žena," odpovídal trpělivě Gorbačov, jenž se manželčiny opory nehodlal vzdát. Důvěřoval jejímu úsudku a mínění. V jednom rozhovoru dokonce přiznal, že Raisa měla podíl na každém jeho rozhodnutí, které kdy v politice učinil. Tato věta však byla z televizního přenosu vystřižena. Na Rusy preferující "silné mužské vůdce" by to už asi bylo opravdu moc.

Raisa Gorbačovová při návštěvě BostonuRaisa Gorbačovová při návštěvě BostonuZdroj: Profimedia.CZ

Zato západní svět viděl Raisu ve zcela jiném světle. Zatímco Gorbačov diskutoval se svými zahraničními protějšky o lidských právech a stažení zbraní, jeho manželka kultivovaně rozmlouvala s prvními dámami navštívených států a navštěvovala místní nemocnice, školy a sirotčince. Bylo zřejmé, že manželovu funkci obohatila o sociální rozměr, podobně jako se o to kdysi snažila Leninova manželka Naděžda Krupská, když v pologramotném Rusku zřizovala knihovny.

Západ si rovněž povšiml zájmu sovětské první dámy o módu. Západoněmecké vydavatelství s ní dokonce dohodlo vytvoření ruské edice časopisu Burda. Ambiciózní plán však ztroskotal na tom, že se v SSSR nenašla tiskárna, která by byla schopna tisknout v dostatečné kvalitě na lesklý papír. Magazín v ruštině nakonec vytiskly tiskárny německé, vydání vyšlo malým nákladem a v Rusku bylo dostupné jen v místních obdobách Tuzexu.

(Zdroj: https://www.theguardian.com/news/1999/sep/21/guardianobituaries.isobelmontgomery)

Rusové začali Raise vyjadřovat sympatie až poté, co onemocněla těžkou formou leukémie. Záplava povzbuzujících dopisů ji pozdvihla na mysli a byla pro ni jistým zadostiučiněním, uzdravit ji však nemohla. Manželka otce perestrojky zemřela v září roku 1999 ve věku pouhých 67 let.

(Zdroje: https://www.e15.cz/zahranicni/z-reformatora-hrobnikem-sovetskeho-imperia-pred-35-lety-stanul-michail-gorbacov-v-cele-sssr-1367547, https://www.nytimes.com/1999/09/21/world/raisa-gorbachev-the-chic-soviet-first-lady-of-the-glasnost-era-is-dead-at-67.html)