"Grauballský muž" byl nahý a tvář měl staženou do hrůzné grimasy. V době smrti mu bylo něco kolem 30 let a na výšku měřil 175 cm. Na hlavě mu stále držely asi 5 cm dlouhé vlasy, jimž dlouholetý pobyt v bažině dodal načervenalý nádech, ale původně měly barvu černou. Perfektně zachovalá jemná kůže na rukou svědčila o tom, že dotyčný nikdy nevykonával těžkou manuální práci. Trpěl ale zubními kazy, bolestivou paradentózou a začínající artritidou hrudních obratlů.

Záhada z doby železné

Peter Glob poté se svým týmem s překvapením zjistil, že Grauballský muž nepobýval v bažině jen desítky roků, ale celá dvě tisíciletí. Podle Globova odhadu žil v pozdní době železné, zhruba mezi lety 310 př. n. l a 55 př. n. l. Pozdější výzkumy vedené profesorem Nielsem Lynnerupem na začátku nového milénia toto zjištění upřesnily a život nalezeného nebožtíka zasadily mezi léta 400 a 200 př. n. l.

Nejpozoruhodnější však na mumii byla fyzická zranění určená forenzní analýzou. Kromě fraktury lebky a zlomené holenní kosti Grauballský muž utrpěl řeznou ránu hrdla vedenou doslova od ucha k uchu. Podle vědců ke zlomeninám došlo nejspíše až po jeho smrti a způsobila je tíha bahna. Hrdlo mu však bylo rozříznuto ještě za jeho života, nejspíš těsně předtím, než byl vhozen do močálu.

U těla se nenašly žádné předměty ani zbytky šatů, které by mohly vysvětlit důvod, proč byl tento muž zabit. Mohlo se jednat o popraveného zločince či válečného zajatce, s nimiž se severní kmeny rozhodně nemazlily. Proč by ale v tom případě nebyl pohřben v masovém hrobě spolu s ostatními odsouzenci? Odborníci se přiklánějí k názoru, že se stal obětí rituální vraždy.

Přiotráven námelem

Jemné ruce a neopotřebené klouby nahrávají teorii, že se jednalo o duchovního guru či "svatého muže", který nikdy manuálně nepracoval a místo toho se věnoval náboženským aktivitám a věštění budoucnosti. V jeho útrobách se kromě zbytků kukuřičné kaše našly také stopy námelu, jedovaté houby s halucinogenními účinky. Grauballský muž mohl drogu konzumovat schválně za účelem vyvolání barvitých zjevení, jejichž obsah pak reprodukoval svému lidu.

Kariéra prehistorického svatého muže však byla velmi vratká. Stačilo, aby společenství postihla nějaká přírodní katastrofa nebo infekční nemoc, a vina byla přičtena jeho nedostatečnému ovládání magie. Duchovní byl potom obětován rozhněvaným bohům a pohozen co nejdále od osady v bažinách, aby se jeho duch nemohl vrátit a škodit smrtelníkům.

Záběry nezvykle zachovalé prastaré mumie i místa, kde byla objevena, přináší následující video:

Zdroj: Youtube

Podle jiné hypotézy se nešťastník přiotrávil námelem náhodou a popadly ho neznámé halucinace a křeče, jimiž vzbudil v okolí podezření, že ho posedl zlý démon. Také v tomto případě by byl pro jistotu odpraven a pochován v močále.

Kromě toho však pořád existuje možnost, že šlo o obyčejnou vraždu. Jisté je bohužel jen to, že důvod usmrcení Grauballského muže nebude nikdy na sto procent určen.


Zdroje: https://allthatsinteresting.com/, https://nematode.unl.edu/