Greta Thunberg patří k jedné z nejvýraznějších osob dnešní doby. Je jí šestnáct, trpí autismem, její názory jsou velice ortodoxní a ona se nebojí je prosazovat i za cenu ztráty dětství. Pojďte se s námi podívat na pět věcí o mladé aktivistce, které vás možná překvapí!

Greta založila hnutí School Strike for the Climate, které se celosvětově šíří.

V srpnu loňského roku přestala tehdy studentka devátého ročníku navštěvovat školu a tvrdila, že se vrátí zpět až proběhnou v její zemi (Švédsko pozn. redakce) volby.

School for strike mělo na vládu jasné požadavky, snížení emisí uhlíku, jak bylo dohodnuto v pařížské dohodě o klimatu. Když se nic nedělo, začala Thunberg s protesty, každý pátek seděla před budovou švédského parlamentu. Bohužel její manifest neměl žádné výsledky a tak to nakonec vzdala. V Austrálii se ale k jejímu protestu přidali desítky tisíc dětí a tak Greta vymyslela, že musí udělat něco většího!

Greta proti globálnímu oteplování bojuje od svých třinácti let.

Thunberg vystoupila na summitu Organizace spojených národů o změně klimatu, který se konal 4. prosince, kde pronesla řeč. "Doufám, že na této konferenci dosáhneme toho, že si uvědomíme, že čelíme existenční hrozbě. Toto je největší krize, jaké kdy lidstvo čelilo. Nejprve si to musíme uvědomit a pak co nejrychleji udělat něco pro zastavení emisí a pokusit se zachránit to, co můžeme ušetřit!"

Greta často působí, že vychovává mnohem starší generace a je to skutečně tak! "Nejste dost zralí, abyste to řekli tak, jak to je. Raději to břemeno necháte nám, dětem! Nepřišli jsme sem, abychom prosili světové vůdce, aby se starali o naši budoucnost. V minulosti nás ignorovali a znovu nás budou ignorovat. Přišli jsme sem, abychom jim oznámili, že přichází změna, ať se jim to líbí nebo ne!" prosazuje své názory teprve šestnáctiletá dívka!

Šíří osvětu po celém světě, po boku nejvyšších politiků.

Greta využívá k osvětě sociální sítě, díky nimž může své poselství šířit do světa. Vyhlásila 14. prosince stávku proti globálnímu oteplování!

Thunberg vyzvala lidi k celosvětové stávce, přidali se k ní i vědci zabývající se klimatickými změnami. Greta byla také součástí demonstrace Rise for Climate mimo Evropský parlament v Bruselu a Deklarace vzpoury pořádané Rebellion v Londýně.

Protestů se zúčastnili stovky tisíc lidí po celém světě a mladou aktivistku začali brát vážně i světoví politici, samozřejmě má ale stále své odpůrce, kterých není málo...

Nedávný proslov vyvolal vlnu emocí.

Její rodina zahrnuje herce, umělce a vědce! Jeden z předchůdců Gerty objevil skleníkový efekt oxidu uhličitého!!!

Maminka Grety je operní pěvkyně, Malena Erman, její otec Svante Thunberg se věnuje herectví. Dědeček je švédský herec a režisér Olof Thunberg!

Jeden z předků ze strany otce je nositel Nobelovy ceny, Svante Arrhenius. Arrhenius byl švédský fyzik a chemik, který obdržel Nobelovu cenu za chemii v roce 1903. Je známý pro nesčetné vědecké příspěvky. Jeho největším objevem je ale fakt, že zvýšení atmosférického oxidu uhličitého zvedá povrchovou teplotu Země. Toto zjištění vedlo k závěru, že emise oxidu uhličitého způsobené člověkem způsobují globální oteplování! Nyní má dostat i Gret

Pochází z umělecké rodiny, šla ale svou cestou.

Thunberg, i přes to, že má Aspergerův syndrom, byl jmenována časopisem Times jednou z nejvlivnějších dospívajících dívek světa!

Greta byla zvolena mezi 25 nejvlivnějších osobností světa pod dvacet let, dostat se tam ale nebylo jednoduché! Aktivistka totiž trpí hned několika vážnými diagnózami!

Jednou z nich je Aspergerův syndrom, což je jednou z poruch autistického spektra. Její matka o problémech této nemoci dokonce napsala knihu! Kromě toho má Thunberg i ADHD, obě nemoci však zvládá kontrolovat a do toho bojovat za planetu! Svůj autismus naopak bere jako požehnání. "Já vidím svět trochu jinak, z jiné perspektivy. Mám zvláštní zájem. Je velmi běžné, že lidé na autistickém spektru mají zvláštní zájem," tvrdí Greta.

Jedno je jisté, tahle mladá dáma si jde tvrdě za svým cílem a určitě o ní ještě mnohé uslyšíme...

Greta nemá jen fanoušky, často na ní lidé sprostě útočí.

Tvrdí, že díky politice přišla o dětství.