„Guláš“

Zemřel sám, ale zapomenutý není. Filmové či televizní role ho sice minuly, zahrál si jen ve čtyřech snímcích na počátku 80. let, a jen malé role studentů, ale velkou příležitost mu dal režisér Evžen Sokolovský v seriálu Chlapci a chlapi. Tak se zapsal do povědomí televizních diváků coby milý, věčně hladový kuchtík při těle, který nemá kvůli své postavě u děvčat úspěch. V civilu byl vyučený řezník, proto mu všichni říkali „guláš“.

Přestože si získal velkou oblibu, další filmová nabídka už nepřišla.

Prkna byla jeho svět

Jméno představitele Honzy Bradáče alias Guláše je Jiří Kopta. Narodil se ve Vejprtech v chomutovském okrese dne 30. června 1961. Herectví studoval na Státní konzervatoři v Praze, kterou dokončil v roce 1980 a následně získal angažmá v Západočeském divadle v Chebu (1981-1983). Po základní vojenské službě nějaký čas působil v Divadle pracujících v Mostě. Jelikož tam nebyl příliš obsazovaným hercem, vrátil se v roce 1991 zpět na scénu chebského divadla.

Tam měl příležitostí dost a ztvárnil řadu krásných postav. Navzdory své postavě byl pohybově zdatný. S diváky, a tím i s divadlem, se rozloučil v roce 2002 ve hře V. K. Klicpery Divotvorný klobouk.

Pohnutý osud

Jiří Kopta opustil svůj milovaný divadelní svět a vrátil se do Vejprt, aby se staral o svého těžce nemocného otce, který navíc později přišel o nohu. Když jeho tatínek o čtyři roky později zemřel, Jiří se k divadlu už nevrátil. Odmítnul dokonce účinkovat v amatérském divadle, které si založili vejprtší občané, nechtěl se ani jakkoli podílet na spolupráci.

Co však neodmítnul byla práce s dětmi z praktické školy v rámci komunitního centra, které dokázal zaujmout. V té době měl vážné zdravotní problémy a dle vzpomínek pamětníků prý už neměl chuť prát se s osudem.

Dle oficiální zprávy zemřel 5. srpna 2013 ve věku padesáti svou let. Když si nevyzvednul jídlo, které si objednal, sousedé upozornili policii. Ta za pomocí hasičů jeho byt otevřela a našla ho bez známek života. Cizí zavinění bylo vyloučeno. Předpokládaná příčina smrti bylo srdeční selhání v souvislosti s jeho nemocí.

Ve Vejprtech i v Chebu jeho jméno žije, coby Guláš ožívá i v televizních reprízách jedenácti dílů seriálu.

Zdroje: www.divadelni-noviny.cz, chomutovsky.denik.cz, www.csfd.cz