Od eposů až po Harryho Pottera. Nejslavnější hádanky v historii vymysleli geniální spisovatelé. Jejich kolébkou má být, podle historiků, Mezopotámie. Nejen, že Sumerové již ve 3. tisíciletím před Kristem hráli deskové hry, ale také s nadšením vymýšleli a pokládali záludné otázky.

Jedna z prvních hádanek tak zní: „Existuje dům, do něhož člověk vstoupí slepý a opustí ho vidoucí. Co je to?” Pokud stále váháte, možná vám pomůže malá nápověda. Sumerové kladli velký důraz na vzdělání. Budovou je tedy škola.

Biblická hádanka

Ani v Bibli nechybí slovní hříčky. V Knize soudců, sedmé knize Starého zákona, představuje Samson hádanku svým třiceti hostům, kteří dorazili na sedmidenní svatební hostinu. Upozorňuje je, že pokud odpoví správně, dá jim třicet košil a třicatery sváteční šaty. V opačném případě musí obdarovat oni jeho. Otázka zněla: „Kdo se krmí, vydal krmi, ze siláka sladkost láká?“

Tři dny nedokázal nikdo na řešení přijít. Proto začali vydírat Samsonovu ženu. „Vytáhni ze svého muže odpověď, jinak tě i s domem upálíme. Pozvali jste nás, abyste nás okradli?” Nevěsta byla zoufalá. Nakonec jejímu naléhání Samson podlehl. Sedmého dne před západem slunce mu hosté řekli: „Co sladšího je než med, pocházející z plástve uvnitř mrtvého lva?” Samson, i když věděl, že byl podvedený, sešel do Aškelonu, pobil tam třicet nevinných, svlékl je a šaty podle slibu dal těm, kteří hádanku zodpověděli.

Tajemná sfinga

Jedním z nejslavnějších literárních děl je Sofoklův Král Oidipus. Příběh plný životních zvratů obsahuje i hádanku, kterou pokládá bytost s hlavou ženy a tělem lva, monstrózní sfinga, hlídající bránu do města Théby. 

Každému, kdo chtěl portálem projít, položila záludnou otázku: „Kdo chodí ráno po čtyřech, ve dne po dvou a večer po třech nohách?” Hrdina neváhal a ihned odpověděl. „To je přece jasné! Člověk. Jako dítě se pohybuje po čtyřech, v dospělosti se postaví na nohy a ve stáří spoléhá na svou hůl.” Sfinga, když uslyšela správnou odpověď, zbledla a vrhla se ze skály do moře.

Svatba se Shakespearem

Také geniální dramatik William Shakespeare věděl, že hádanky přitahují pozornost. V tragikomedii Kupec benátský proto zazní otázka, díky níž chce otec mladé dědičky Portie odhalit vhodného nápadníka. Požaduje, aby si každý z nich vybral jednu z rakví. Kdo si zvolí zlatou, ten získá to, po čem touží mnoho lidí. Stříbrná slibuje tolik, kolik si daný člověk zaslouží. V případě, že by si mladíci vybrali olověnou truhlu, musí dát a riskovat vše, co mají.

První z mužů si vybere zlatou rakev. Najde v ní lebku a kartičku s nápisem, že „není všechno zlato, co se třpytí.” Druhý otevře stříbrné víko. Pod ním je obrázek blázna s textem: „Jen hlupák si myslí, že ruku mé dcery si zaslouží beze snahy.” Třetí z nápadníků, který si vybral olověnou bednu, je s Portií zasnoubený, protože v manželství „je nutné riskovat a dát vše, co máš.”

Poslední Glumova hádanka

Slavnou knihu J.R.R. Tolkiena Hobit zná snad každý. Ani zde nechybí záludné básničky, které v temné jeskyni pokládá Glum. „Šnad abyšme še tady pošadili a poklábošili,” láká zděšeného Bilba. „Šnad to má rádo hádanky. Když se ho milášek žeptá a on neuhodne, tak ho šnímě, když my neuhodneme, ukážeme mu češtu ven.” 

Začíná tak slovní boj, kde zazní také otázka: „Vše se v něm ztrácí, stromy, zvířata i ptáci. Hryže kov i pláty z ocele, kámen na prach semele. Osady rozvalí, krále skolí, hory svrhne do údolí.” Byla to šťastná náhoda, že Bilbo uhádl. Chtěl získat jen více prostoru na přemýšlení. „Čas! Čas!“ zapištěl. „To je odpověď.” 

Svět plný kouzel

Ani kouzelnický svět se nemůže obejít bez hádanek. Ve čtvrtém pokračování série Harry Potter se mladý čaroděj musí zúčastnit Turnaje tří kouzelníků. V bludišti plném překážek narazí na sfingu. 

Zdroj: Youtube

Položí chlapci otázku: „Vzpomeň si, kdo se nejvíc honosí, i když pozbyl čárku a jako duha se skví. Hned poté slůvko najít zkus, co zastaví koně i vůz. Nakonec poslouží ti slabika, jako blednoucí hvězda, hvězdička. Spoj to vše a zvíš, že dál projít smíš. Které zvíře bys navíc nechtěl políbit?” Hádanka má tři části, jež musí Harry poskládat dohromady. První je padělatel. Použije proto písmeno P. Druhou odpovědí je vozka. Nakonec ho napadne, že hvězdy se ukládají ke spánku. Vyjde mu tedy  PA-VO-UK.

Zdroje: www.biblegateway.com, www.spolecenstvo-prstenu.estranky.cz, www.rd.com, www.didyouknowfacts.com, www.listverse.com