Chytré hádanky z viktoriánské doby vám zavaří mozek. Uhodnou je jen lidé s nejvyšším IQ

Lenka Bělská | 26. 5. 2023

Pozdně viktoriánská společnost měla více volného času. Především příslušníci vyšší a střední třídy tak začali objevovat kouzlo čaje o páté a mužských klubů. Nad šálkem kouřícího nápoje nebo doutníku vládla pohodová atmosféra vyplněná konverzací, sportem, ale i hádankami.

Viktoriánskou dobu, historickou etapu vývoje Spojeného království v době vlády královny Viktorie, datovanou od roku 1837 do roku 1901, lze označit za éru průmyslových inovací, rozvoje vzdělanosti a prosperity. Hybnou silou, která utvářela tehdejší společnost, byl technický a ekonomický rozmach.

Příslušníci vyšších tříd již netrávili tolik času zajišťováním finančních prostředků. Naučili se investovat a delegovat. Ušetřený prostor, kdy neměli žádné povinnosti, tak využívali ke společenské zábavě, jako byly konverzační hry.

Hádanky z viktoriánské doby

I ve viktoriánské době byly populární celebrity. Například Samuel Wilberforce, biskup anglikánské církve, se proslavil jako jeden z největších veřejných řečníků. Byl známý tím, že nesouhlasil s Charlesem Darwinem a během debat se rád hádal. 

Byl také plodným autorem hádanek. Jedna z nich zní: „Mám velkou krabici s dvěma víky a dvěma čepicemi. Tři zavedené míry a krásné květiny. Pyšním se i válečnými zbraněmi a krotkým stádem zvířat. Co to stále nosím s sebou?"

Odpovědí je lidské tělo. Krabice je hrudníkem, víka a čepice očními víčky a kolenními čéškami. Míry jsou končetiny, jež byly inspirací k měrným jednotkám. Květiny odkazují na kosatce a tulipány, symboly smyslných rtů. Zbraně mají být lopatky a zvířata chlupy.

Tajemný pták

Další z oblíbených hříček je Hallmova hádanka. Poprvé byla publikovaná v roce 1849 a byla připisovaná téměř každému významnému spisovateli 18. a 19. století od Richarda Brinsleyho Sheridana po Lorda Byrona. Proslavila se však pod jménem učence a historika Henryho Hallama. 

Toto je 5 nejslavnějších hádanek historie. Většina lidí neuhodne ani 3 z nich!
Magazín

Toto je 5 nejslavnějších hádanek historie. Většina lidí neuhodne ani 3 z nich!

„Kdo jsem? Pozoruji svět, ale on nevidí mě. Pro Žida jsem vepřovým, pohan mě opouští. Ne však Noe, s nímž jsem byl v arše. Vážím tři libry a mou délkou je míle. Jsem pýchou tohoto ostrova.” Podle autora hádanek Henryho Dudeneyho je správné řešení záhadou. 

Strašidelná optická iluze z roku 1892 odhalí vaši vnitřní sílu. Co vidíte jako první?
Magazín

Strašidelná optická iluze z roku 1892 odhalí vaši vnitřní sílu. Co vidíte jako první?

Učenec však předpokládá, že jde o havrana. Kdysi se totiž věřilo, že tito ptáci umí předpovídat počasí, zřídkakdy ale byli viděni. Bible se zmiňuje, že by je lidé neměli konzumovat a jeden z párů převážel Noe. Černí pěvci váží zhruba tři libry a uletí míli. První a poslední písmeno slova havran je v angličtině RN (raven), což je zkratka britského královského námořnictva, jež bylo v 19. století považované za „chloubu ostrovů“.

Konverzační hry

Další oblíbenou sbírkou byla Tisíc a jedna hádanka z roku 1900. Na jejích stránkách se objevuje řada jednoduchých krátkých otázek. Jedna z nejvtipnějších zní takto: „Který opeřenec dokáže zvednout největší váhu?” Odpovědí je jeřáb.

Anglická spisovatelka romantických, zbožných a dětských básní Christina Rossetti byla také autorkou hádanek. Mezi populární patří hříčka, popisující jehlu a nit. „Jeden má hlavu bez oka, druhý hlavu s okem. Když se najdou, jsou šťastní.” Uhodli byste?

Zdroje: www.mentalfloss.com, www.dspace.cuni.cz, www.bbc.co.uk

Tagy Anglikánská církev Bible George Gordon Byron Charles Darwin Christina Rossetti inteligenční kvocient Noe Velká Británie Viktoriánské období Viktorie Britská