Zasněná diva Hana Vítová: Osud ji těžce zkoušel, sérii tragédií nakonec neunesla

Nataša Slánská | 1. 1. 2020
Ve filmu Šťastnou cestu se setkaly herečky Hana Vítová, Nataša Gollová a Adina Mandlová.
Hana Vítová byla prvorepubliková hvězda.
Hana Vítová svého času natočila i osm filmů za rok.

Hanu Vítovou si ponejvíce pamatujeme jako osudem zkoušenou barovou zpěvačku z filmového dramatu Noční motýl. Noblesní žena s melancholií v očích uchvátila meziválečné publikum a svého času šla z role do role, její vlastní život byl však naplněn smutkem. Manžel z ní učinil služku a jediná dcera spáchala sebevraždu.

Hana Vítová, rozená roku 1914 jako Jana Lašková, začínala svou hvězdnou dráhu v Osvobozeném divadle Voskovce a Wericha. Slavná herecká dvojice ji obsadila do role Sirael ve hře Golem a vymyslela jí umělecký pseudonym, inspirovaný údajně básníkem Vítězslavem Nezvalem. Její neobvyklé krásy a talentu si záhy všimli i filmaři. Mladá dívka pro samou práci ani nedokončila konzervatoř.

Václav Lohniský: Hercově předčasné smrti nedokázal zabránit ani Zdeněk Troška
Magazín

Václav Lohniský: Hercově předčasné smrti nedokázal zabránit ani Zdeněk Troška

Velmi brzy se také provdala, manželství s tenoristou Járou Pospíšilem ale nepřežilo první rok. Přátelila se s kolegou Oldřichem Novým, a podle některých zvěstí dokonce měla být matkou jeho dcery. Nový si totiž jednoho dne přinesl domů uzlíček v peřinkách a manželce oznámil, že si osvojil miminko. Matka zůstala navždy neznámá a spekulovalo se o tom, že jí byla nějaká tajná Nového milenka - třeba právě Hana Vítová, kterou Nový přizval ke křtu jako kmotru a holčička po ní nesla jméno Jana.

Jenomže Nový nebyl žádný proutník, do postele ho nedostala ani oslnivá Adina Mandlová. Navíc Vítová by těhotenství při své útlé postavě před filmovými štáby špatně utajila. Matkou se tedy nejspíš poprvé stala opravdu až po válce, kdy už byla vdaná za filmového kritika Bedřicha Rádla.

Adéla ještě nevečeřela: Roli Nicka Cartera měl hrát původně Robert Redford
Magazín

Adéla ještě nevečeřela: Roli Nicka Cartera měl hrát původně Robert Redford

Komunisté její další kariéře nepřáli. Nemohli zkousnout, že se jí podařilo udržet se u filmu i během války, ačkoli přímo z kolaborace ji nikdo vinit nemohl. Krásná a zasněná Vítová se jim navíc nehodila do budovatelských projektů oslavujících ženy - údernice. Herečka se ocitla bez práce a byla závislá na svém manželovi, ze kterého se vyklubal nevěrník.

Manželství se rozpadlo. Vítová ale neměla žádnou jinou střechu nad hlavou, a tak s Rádlem zůstala bydlet v jednom bytě. Vařila a prala jak pro něj, tak pro jeho milenku, využívali ji jako služku. V tomto neradostném prostředí vyrůstala dcera Bedřiška, která své matce měla později zasadit ránu nejhorší.

V osmnácti letech se nešťastně zamilovala do Jiřího Suchého a pokusila se o sebevraždu. Vítová ji chtěla zadržet, ale Bedřiška se jí vytrhla a vyskočila do světlíku. Své matce doslova zemřela v náručí.

Lída Baarová: Největší chybou byl románek Goebbelsem, platila za něj celý život
Magazín

Lída Baarová: Největší chybou byl románek Goebbelsem, platila za něj celý život

Herečka se s touto ztrátou nikdy nevyrovnala. Uzavřela se do sebe, odstěhovala se na chatu u Berouna a propadla alkoholu. Peníze si obstarávala díky překladatelské činnosti.

V roce 1987 ve svém pražském bytě upadla a nemohla vstát. Teprve druhý den ji zde našla kamarádka a přivolala lékařskou pomoc. Nebylo to už nic platné, Vítová po převozu do nemocnice vydechla naposledy.