Jména, adresy, věk, fyzický stav, specializace, ceny, původ, zvláštnosti, vášně, nebo osobní ambice. V Harrisově seznamu dam z Covent Garden se dalo najít vše podstatné k tomu, aby si muži 2. poloviny 18. století našli pravou „paní k potěšení” a nekupovali „zajíce v pytli”.

Covent Garden byla živá část Londýna, kterou obývali herci, spisovatelé, hudebníci i zločinci. Proslula tím, že se zde nacházely více než dvě třetiny domů se špatnou pověstí z celého města. Není divu, že sem mířili všichni, kteří toužili po zábavě.

Harrisův seznam žen

Původním autorem Harrisova seznamu byl pravděpodobně básník a opilec Samuel Derrick. Říká se o něm, že se přátelil s vrchním číšníkem hospody Shakespear's Head Tavern a samozvaným „králem pasáků” Jackem Harrisem. Ten si vytvořil seznam prostitutek, jenž mu měl původně usnadnit práci. Pak si ale všiml, že se o jeho poznámky o jednotlivých dámách zajímá čím dál tím více klientů. O Vánocích roku 1757 tak společně vydali svého prvního průvodce. Slavil nevídaný úspěch.

Obsahoval seznam 150 lehkých žen, které byly podrobně popsány. Například „Jenny Nelson ze St. Martins Lane byla veselou a chytrou dívkou a dobrou společnicí u stolu. Ještě lepší ale byla v posteli. Když byla sama spokojená, často vracela peníze. Její neřestí byl alkohol. Pokud se opila, byla drzá.”

„Harrisův seznam dam z Covent Garden je pro nás historiky pozoruhodným dílem,” říká Hallie Rubenhold. „Ukazuje nám osudy žen, na které by se normálně zapomnělo. Dovídáme se díky němu, jak žily, jak se k prostituci dostaly a jak se se svým řemeslem vypořádaly.”

Jak si vybrat prostitutku

Autorka knihy Dámy z Covent Garden: Generál pasáků Jack a mimořádný příběh Harrisova seznamu například upozorňuje na příběh Charlotty Hayes, jež se narodila do rodiny správce nevěstince. Stejně jako její matka, i ona začala prodávat své tělo. Byla však tak schopná, že se stala jednou z nejoblíbenějších nevěstek v Londýně. Jako jedna z mála si mohla klienty vybírat, čehož samozřejmě využila. Seznámila se tak s úspěšným majitelem závodních koní Dennisem O´Kellym, do něhož se zamilovala. Společně pak vybudovali úspěšný business. Otevřeli síť luxusních veřejných domů.

Zdroj: Youtube

V Harrisonově seznamu si vybral snad každý. Byla v něm zařazena slečna Laura, která za poplatek olizovala oči, Nancy Burroughs, jež „použije více březových prutů za týden než westminsterská škola za dvanáct měsíců” nebo křehká blondýnka Rossi, pyšnící se nebývalou flexibilitou.

Řada historiků tvrdí, že ročenka byla především erotické dílo. Kupovali si ji nejen ti, kteří prostitutky reálně navštěvovali, ale také ti, které popisy jejich vzhledu a dovedností vzrušovalo.

Zdroj:

www.romanticlondon.org, www.hallierubenhold.com, www.historic-uk.com