Harrisův pozoruhodný seznam žen: Byl průvodce londýnskými prostitutkami 18. století nemorální?

Lenka Bělská | 28. 1. 2023

Recenze filmů, hudebních nástrojů nebo restaurací jsou dnes zcela běžnou záležitostí. V 18. století ale vycházely také texty, které hodnotily služby nabízené londýnskými prostitutkami. Tištěného průvodce se mezi lety 1757 až 1795 prodalo nejméně 8000 ročně. Stal se tak bestsellerem.

Jména, adresy, věk, fyzický stav, specializace, ceny, původ, zvláštnosti, vášně, nebo osobní ambice. V Harrisově seznamu dam z Covent Garden se dalo najít vše podstatné k tomu, aby si muži 2. poloviny 18. století našli pravou „paní k potěšení” a nekupovali „zajíce v pytli”.

Covent Garden byla živá část Londýna, kterou obývali herci, spisovatelé, hudebníci i zločinci. Proslula tím, že se zde nacházely více než dvě třetiny domů se špatnou pověstí z celého města. Není divu, že sem mířili všichni, kteří toužili po zábavě.

Harrisův seznam žen

Původním autorem Harrisova seznamu byl pravděpodobně básník a opilec Samuel Derrick. Říká se o něm, že se přátelil s vrchním číšníkem hospody Shakespear's Head Tavern a samozvaným „králem pasáků” Jackem Harrisem. Ten si vytvořil seznam prostitutek, jenž mu měl původně usnadnit práci. Pak si ale všiml, že se o jeho poznámky o jednotlivých dámách zajímá čím dál tím více klientů. O Vánocích roku 1757 tak společně vydali svého prvního průvodce. Slavil nevídaný úspěch.

Obsahoval seznam 150 lehkých žen, které byly podrobně popsány. Například „Jenny Nelson ze St. Martins Lane byla veselou a chytrou dívkou a dobrou společnicí u stolu. Ještě lepší ale byla v posteli. Když byla sama spokojená, často vracela peníze. Její neřestí byl alkohol. Pokud se opila, byla drzá.”

Proč lidé v minulosti vypadali mnohem starší než dnes? Vědci přišli s překvapivým vysvětlením
Magazín

Proč lidé v minulosti vypadali mnohem starší než dnes? Vědci přišli s překvapivým vysvětlením

„Harrisův seznam dam z Covent Garden je pro nás historiky pozoruhodným dílem,” říká Hallie Rubenhold. „Ukazuje nám osudy žen, na které by se normálně zapomnělo. Dovídáme se díky němu, jak žily, jak se k prostituci dostaly a jak se se svým řemeslem vypořádaly.”

Jak si vybrat prostitutku

Autorka knihy Dámy z Covent Garden: Generál pasáků Jack a mimořádný příběh Harrisova seznamu například upozorňuje na příběh Charlotty Hayes, jež se narodila do rodiny správce nevěstince. Stejně jako její matka, i ona začala prodávat své tělo. Byla však tak schopná, že se stala jednou z nejoblíbenějších nevěstek v Londýně. Jako jedna z mála si mohla klienty vybírat, čehož samozřejmě využila. Seznámila se tak s úspěšným majitelem závodních koní Dennisem O´Kellym, do něhož se zamilovala. Společně pak vybudovali úspěšný business. Otevřeli síť luxusních veřejných domů.

Zdroj: Youtube

V Harrisonově seznamu si vybral snad každý. Byla v něm zařazena slečna Laura, která za poplatek olizovala oči, Nancy Burroughs, jež „použije více březových prutů za týden než westminsterská škola za dvanáct měsíců” nebo křehká blondýnka Rossi, pyšnící se nebývalou flexibilitou.

Krásné, ale urážlivé staré reklamy. Tohle bychom si v dnes k ženám dovolit nemohli
Magazín

Krásné, ale urážlivé staré reklamy. Tohle bychom si v dnes k ženám dovolit nemohli

Řada historiků tvrdí, že ročenka byla především erotické dílo. Kupovali si ji nejen ti, kteří prostitutky reálně navštěvovali, ale také ti, které popisy jejich vzhledu a dovedností vzrušovalo.

Zdroj:

www.romanticlondon.org, www.hallierubenhold.com, www.historic-uk.com

Tagy Covent Garden Hallie Rubenhold Jack Harris Jenny Nelson Londýn prostituce průvodce restaurace Samuel Derrick Vánoce