Harry Jelínek byl prvorepublikový podvodník. Chtěli bychom říci podvodníček, ale jeho činy byly tak kuriózní, že si žádné malé označení nezaslouží! Tento legendární, nikdy neodsouzený zločinec totiž prodal důvěřivému cizinci jeden z našich nejvýznamnějších hradů, Karlštejn!

Místo lékaře gigolem

Řádil doslova po celé Praze a nezastavil se před ničím a nic mu nebylo svaté. Vlastním jménem Josef Jelínek se narodil 14. října 1905 ve Vlašimi, ale svůj rajón musel postupně rozšířit až do hlavního města. Své světácké jméno Harry začal přitom používat již v mládí, v době, kdy navštěvoval gymnázium v Karlíně. Hovořil velmi dobře anglicky i francouzsky, což se mu velmi hodilo a přineslo později i vytoužené ovoce.

Odtud potom dokonce postoupil na medicínu, jelikož se od něj očekávalo jít ve stopách svého otce. Chytrý tedy byl, což však bohužel neprokázal v lékařském oboru. Ten by mu totiž v té době zdaleka nevynášel tolik, kolik potřeboval. Chtěl totiž žít na vysoká noze, takže studií brzy zanechal a raději se vydal na dráhu gigola. V tom okamžiku ho přestal finančně podporovat i jeho otec, který s ním přerušil veškeré styly a nikdy je neobnovil.

Od umění k realitám

Harry se ale dokázal obstojně uživit sám. Nejprve si otevřel s pomocí jedné ze svých milenek starožitnictví! A ne ledajaké! Kousky, které tam prodával, by mu nemusely závidět ani nejslavnější galerie světa! Měl tu totiž třeba Cézanna, Cranacha i Matisse – a nemusíme říkat, že šlo pochopitelně o padělky, nebo dokonce díla kradená! Na to jeho klienti přišli většinou až po uzavření obchodu, takže v jednu chvíli čelil celým 501 žalob!

Naučil se, že nejlepší je často měnit nejen adresu, ale i identitu.

A i když mu výtvarné umění nepřineslo kýžené bohatství, s nímž by nemusel už nikdy pracovat, něco mu přece jen přineslo – seznámil se s Jiřím Lobkovicem, jemuž pomáhal prodat část galerie americké delegaci.

Oba muži se potkali na motocyklových závodech, jimž se Jelínek také věnoval a byl jejich velký fanoušek.

Baronem přes noc

Přestože ani tento obchod s uměním nakonec nedospěl ke zdárnému konci, Američané na něj nemohli zapomenout. Projevili zájem, zda by jim přičinlivý obchodníček nedokázal zprostředkovat koupi nějakého významného sídla. A z Jelínka se přes noc stal baron, a dokonce majitel Karlštejna!

Sice dalo trochu práce přesvědčit kastelána o tom, že se na hradě bude natáčet film, ale i to se mu samozřejmě povedlo – uspořádal pro kupce královskou hostinu, získal zálohu 30 tisíc dolarů a obě strany si plácly! Za kolik měl být Karlštejn prodán, však nikdo přesně neví. Každopádně se po baronovi slehla zem.

Na jih, k moři, do tepla

Jedny prameny tvrdí, že utekl do Splitu, kde opět Američanům prodal jachtu, jíž měl sám v nájmu. Podle jiných se jeho stopa opět objevila za války, kdy začal spolupracovat s gestapem. Od začátku Protektorátu otevřeně podporoval okupaci a spolupracoval i s SS. V roce 1939 se účastnil cesty českých a německých novinářů do okupovaného Polska. Lidé jej ale už znali, takže se mu roku 1941 stalo, že byl v Praze přepaden a pobodán členem odboje.

Nezastavil se před ničím, dokonce i pod hlavičkou našich okupantů i nadále okrádal důvěřivé Pražany, takže musel po válce uprchnout do Bavor. Jeho smrt je ale doložena v roce 1986 v Itálii.

Podle všeho žil velmi rozmanitý, a ne bídný život, a ani přes 500 žalob na jeho osobu jej nikdy nedostalo za mříže!

Zdroje: www.denik.cz, www.stream.cz,www.google.com