Vědec zrekonstruoval podobu egyptské královny Hatšepsut. Vyšla pozoruhodná tvář

Natálie Borůvková | 1. 9. 2022

Egyptští archeologové tvrdí, že s konečnou platností identifikovali mumii Hatšepsut. Jediné ženy, která vládla starověkému Egyptu. Vědcům se totiž podařilo zrekonstruovat její podobu. Vyšla tvář pozoruhodných rysů.

Egyptští archeologové tvrdí, že definitivně identifikovali mumii Hatšepsut. Ženy, která vládla starověkému Egyptu v době, kdy bylo království na vrcholu své moci.

Vědec zrekonstruoval podobu egyptské královny Hatšepsut

Mumie byla objevena před více než sto lety ve skromné hrobce v proslulém Údolí králů. Podezření, že jde skutečně o mocnou faraonku, bylo však těžké prokázat. Chyběly totiž přímé důkazy, které by ji s Hatšepsut přímo spojovaly.

Nové skeny mumie a jejích vnitřních orgánů však nakonec potvrdily její totožnost, uvedl Zahi Hawass, hlavní egyptský archeolog. "Je to nejdůležitější objev v Údolí králů od objevu krále Tutanchamona a jedno z největších dobrodružství mého života."

"Myslím, že je to skvělé," řekl archeolog Donald Ryan z Pacific Lutheran University v Tacomě ve státě Washington, který mumii znovuobjevil v roce 1989, ale na současné studii se nepodílel. Důkazy "jsou velmi přesvědčivé", řekl.

Hatšepsut byla jednou ze čtyř žen, které vládly starověkému Egyptu, ale ostatní - Nitokerty, Sobekneferu a Twosert - již stály v čele upadajících dynastií.

Hatšepsut, která vládla v letech 1502 až 1482 př. n. l., obnovila obchodní cesty. Ty, které byly přerušeny obsazením Egypta Hyksósy. Hatšepsut také vyslala vojenské výpravy do Núbie, Levanty a Sýrie a tím rozšířila Egyptskou říši.

Vyšla tvář pozoruhodných rysů

Jako faraonka patřila k nejplodnějším stavitelům a zadala stovky stavebních projektů. Postavila také velkolepý márniční chrám v Deir el-Bahri u vchodu do Údolí králů. Pravděpodobně první hrobku, která zde kdy byla postavena. Její mumie se však v hrobce nenašla a sochy a další artefakty byly zničeny.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Mumii objevil v roce 1903 archeolog Howard Carter v malé, nezdobené hrobce před prázdnou Hatšepsutinou hrobkou. Uvnitř byly dvě mumie, jedna v sarkofágu s nápisem, který naznačoval, že jde o Hatšepsutinu chůvu Sitre-In, a druhá ležela na podlaze vedle ní.

Hrobka, nazývaná KV-60, je jednou z nejobtížněji přístupných v Údolí králů. Jeho tým mumii vyjmul a odvezl ji do Káhiry na CT vyšetření. Následný sken odhalil, že tato mumie byla obézní ženou ve věku 45 až 60 let. Měla špatný zdravotní stav zubů a trpěla rakovinou.

Jak vypadala mocná egyptská královna Hatšepsut? Byla obézní, vousatá a plešatěla
Magazín

Jak vypadala mocná egyptská královna Hatšepsut? Byla obézní, vousatá a plešatěla

Při hledání dalších vodítek Hawass navrhl, aby se pomocí počítačového tomografu prozkoumala malá dřevěná schránka, která obsahovala játra a nesla kartuši neboli královskou pečeť Hatšepsut. CT sken odhalil, že se jedná o mumii královny Hatšepsut." Na základě skenu pak vědci zrekonstruovali její podobu. Hatšepsut byla svým vzezřením specifická a její rysy nelze přehlédnout. Trpěla totiž nastupující pleší.

Zdroje:

www.livescience.com

news.softpedia.com

pymblelc.libguides.com

Tagy Egypt Hatšepsut Howard Carter hrobka Káhira Starověký Egypt Sýrie Údolí králů Washington, D.C. Zahi Hawass