Vědci našli v naší sluneční soustavě novou planetu. Je divoká, superrychlá a má legrační tvar

Jarouš M Komořanský | 11. 1. 2023

Haumea je ledová trpasličí „planetka“ ve sluneční soustavě, která obíhá kolem Slunce. Je pojmenovaná po havajské bohyni plodnosti a porodu. Řadí se mezi transneptunické planetky, což jsou tělesa, která obíhají ve vzdálenostech větších než Neptun. Co je na planetce zvláštního?

Planetka pojmenovaná po havajské bohyni má velmi vysokou rotační rychlost, a je tedy velmi prohnutá. Ke zvláštnostem patří, že má zároveň i dva velké měsíce, Hi'iaka a Namaka. A vůbec, tato planetka je velmi zvláštní. Přesněji řečeno, Haumea není planeta, ale trpasličí planeta. Je jednou z pěti trpasličích planet uznaných Mezinárodní astronomickou unií (IAU) a nachází se v Kuiperově pásu, což je oblast sluneční soustavy za Neptunem, která je obydlena malými ledovými objekty.

Haumea je zvláštní

Tajemná trpasličí planetka Haumea byla objevena v roce 2004 a její objev byl záhadou. Jedná se o relativně nedávný objev, který dokázal, že Haumea obíhá kolem Slunce v ještě mnohem větší vzdálenosti než Pluto. Planetka patří do Kupierova pásu a je dokonce i podobně velká jako Pluto. Co ji ale odlišuje, je rychlost. Haumea se totiž kolem své osy otáčí velmi rychle.

Jedno otočení kolem své osy trvá planetě pouhé 3,9 hodiny, což z ní činí jednu z nejrychlejších známých rotací jakéhokoli objektu ve Sluneční soustavě. Na další zvláštnosti Haumey se podívejte na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Tato velká rychlost je důsledkem protáhlého tvaru Haumey, který byl pravděpodobně způsoben srážkou s jiným objektem v Kuiperově pásu. Tato rychlá rotace způsobuje, že Haumea má spíše podlouhlý než kulovitý tvar, čímž se odlišuje od ostatních trpasličích planet. Tato rotace také způsobuje zvětšení její délky asi o 20 km oproti šířce.

I její měsíce jsou zvláštní

Rychlá rotace Haumey také způsobuje, že její dva známé měsíce, Hi'iaka a Namaka, obíhají kolem trpasličí planety vysokou rychlostí a po velmi skloněných drahách. To je považováno za unikátní vlastnost ve srovnání s jinými trpasličími planetárními systémy. I díky tomu je Haumea považována za jeden z nejunikátnějších a nejzajímavějších objektů naší sluneční soustavy. Byla objevena 28. prosince 2004 týmem vedeným Michaelem Brownem z Kalifornského technologického institutu a později 17. září 2008 ji IAU potvrdila jako trpasličí planetu.

Na Plutu se objevují záhadné geometrické obrazce. Vědci našli nové vysvětlení
Magazín

Na Plutu se objevují záhadné geometrické obrazce. Vědci našli nové vysvětlení

Nejzajímavější fakta v kostce

Porovnáme-li Haumeu se Zemí, pak se Haumea za dobu jednoho otočení Země kolem své osy otočí šestkrát. Podobných faktů bude jistě více, ale v tuto chvíli astronomové a vědci trpaslíka stále zkoumají. Zjistit více o jejím složení a “životě” není vůbec jednoduché, a to i proto, že obíhá Slunce po eliptické dráze, která je v nejbližším místě čtyřiatřicetkrát vzdálenější od centra naší soustavy než Země, a v tom nejvzdálenějším dokonce jedenapadesátkrát. 

O tvaru Haumey jsme se již zmínili výše. Představte si její neobvyklý tvar ve skutečných změřených rozměrech, podle vědců měří totiž Haumea na délku 2 300 kilometrů a na šířku 996 kilometrů, dokonce je dle vědců možné, že v minulosti byla ještě větší. Hmotnost Haumey je přibližně třetinová oproti Plutu a 1/1400 hmotnosti Země. Haumea je dále tvořena horninou a pokryta vrstvou ledu, díky němuž ve vesmíru doslova září jako křišťálové bílá planeta. Nejlépe odpovídající modelování povrchových spekter naznačilo, že 66 % až 80 % povrchu „planetky“ je zřejmě tvořeno čistým krystalickým vodním ledem, přičemž k vysokému albedu přispívá pravděpodobně kyanovodík nebo fylosilikátové jíly.

Ačkoli její tvar nebyl přímo pozorován, výpočty z její světelné křivky odpovídají tomu, že se jedná o Jacobiho elipsoid. V říjnu 2017 astronomové oznámili objev prstencové soustavy kolem Haumey, která představuje první prstencový systém objevený u transneptunického objektu. Nyní vědci myslí, že protáhlý tvar Haumey, její rychlá rotace, prstence a vysoké albedo jsou důsledkem obří srážky s jiným objektem.

Zdroje: solarsystem.nasa.gov, www.ctidoma.cz, en.wikipedia.org/wiki/Haumea, nineplanets.org

Tagy Haumea Mezinárodní astronomická unie Neptun objev planetka Pluto Slunce Sluneční soustava trpasličí planeta Země