Jak přesně se to stane, vědec netušil. Ještě těsně před svou smrtí v roce 2018 ale předpovídal, že s katastrofou můžeme počítat už za méně než 600 let. Své varování zveřejnil během summitu Tencent Web, který se konal v Pekingu v roce 2017.

Zdroj: Youtube

Jedinou šancí, jak se zachránit, je obrátit se ke hvězdám a přestěhovat se do jiné sluneční soustavy. Mezi vhodné kandidáty na nový domov má patřit náš nejbližší soused Alfa Centauri.

Hvězdné stěhování

Hvězdný systém složený z třech hvězd je od nás vzdálen pouhých 4,37 světelných let. Pyšní se exoplanetou Proxima b, jež by měla být velká jako naše Země. Své slunce obíhá v obyvatelné zóně, takže na ní může existovat voda v kapalném skupenství.

Problémem ale je, že s použitím současných technologií bychom k této planetě dorazili za přibližně 6300 let. Proto vědec ve svém příspěvku zároveň apeloval na investory, aby podpořili iniciativu Breakthrough Starshot, jejímž cílem je ověřit, zda systém Alfa Centauri vůbec podporuje život.

Zdroj: Youtube

S tímto projektem přišel Stephen Hawking v dubnu roku 2016. Jeho součástí je například podnikatel Mark Zuckerberg, astronom Pete Woden nebo nositel Nobelovy ceny za objev zrychlujícího se rozpínání vesmíru Saul Perlmutter. Definitivním cílem iniciativy je vyslání nanosond, které by byly poháněné laserovými paprsky. Výzkum pokračuje i po fyzikově smrti. Aktuálně probíhá vyhledávání mimozemských signálů prostřednictvím největšího radioteleskopu na jižní polokouli MeerKAT.

Ohnivá koule

Hawkingův plán má ale několik mezer. Vyslání lidí mimo Sluneční soustavu bude vyžadovat vetší a sofistikovanější vesmírné lodě než nanosondy Breakthrough Starship. Navíc, zatím nebyly vynalezeny technologie, jež by umožňovaly tak dlouhou cestu přežít.

Varování slavného vědce, že v roce 2600 bude ze Země pustá ohnivá koule, zároveň znevažují jeho další výroky o zániku lidstva. Například v dokumentu pro televizi BBC Expedition New Earth z roku 2017 řekl, že na kolonizaci jiné planety máme jen sto let. Poté máme očekávat, že nás napadnou vesmírné bytosti nebo umělá inteligence.

Zdroj:

www.space.com, www.breakthroughinitiatives.org, www.geekwire.com, www.vox.com