Okouzlující událost se odehrála nad jezerem Lough Ennell v Co. Westmeath, nedaleko města Mullingar. Výsledkem této podívané je záběr, který se podaří jen jednou za život. Posuďte sami z tohoto videa:

Zdroj: Youtube

Trpělivost přinesla kýžený výsledek

Crombie, který byl nedávno nominován Asociací fotografů tisku v Irsku na novinářského fotografa roku, se podělil o dlouhý proces, který stál za tímto neuvěřitelným záběrem. Jelikož navštívil jezero Lough Ennell více než padesátkrát, trpělivě hledal ideální pozici, aby mohl pozorovat a fotografovat vzdušný balet špačků. Jeho obětavost se nakonec vyplatila. Výsledné fotografie zachycují bezchybně synchronizované ptáky tvořící fascinující obrazec.

„Normálně se věnuji sportovní fotografii, takže jsem měl chvíli čas přemýšlet o jiných věcech,“ vysvětlil Crombie. Všiml si špačků vytvářejících na obloze podmanivé formace a zjistil, že ho velmi láká zvěčnit tento přírodní zázrak. Promyšlený přístup si vyžádal několikaměsíční úsilí, kdy Crombie pořídil 400 až 500 snímků, aby si zajistil perfektní zachycení této mimořádné události.

Murmurace - flocking neboli hejnění

Jedinečný jev, při němž špačci vytvářejí na obloze úchvatné obrazce, má svá jasná pravidla a jedná se o velmi složitý mechanismus uspořádání ptáků do jednoho hejna. Je to v podstatě představení, při němž se stovky nebo tisíce ptáků pohybují společně v dokonalé harmonii. U špačků je toto chování viditelné především na podzim, v zimě a brzy na jaře, kdy jej využívají jako způsob společného hřadování před spaním.

Niall Hatch z organizace BirdWatch Ireland objasnil toto ptačí chování a vysvětlil, že špačci pionýři iniciují tento projev, a tím přilákají i ostatní ptáky z okolí. Synchronizovaný pohyb vypadá, jako by ptáci tvořili jeden ucelený organismus a vytvářejí tak společně úchvatné formace, aniž by se jakkoli střetli.

Výsledek se dostavil až po 50 návštěvách

Příprava fotografa na zachycení tohoto okouzlujícího ptačího chování zahrnovala mapování míst, kde špačci hnízdí, i trpělivé pozorování jejich celkového chování. Podle Colina Hogga, který tuto podívanou natočil, bylo vyvrcholení přibližně 50 návštěv jezera Lough Ennell odměněno neuvěřitelným okamžikem, kdy se špačci plynule proměnili do tvaru obrovského ptáka přímo před jejich očima.

Jedinečný záběr je nejen ukázkou krásy přírody, ale také svědectvím o dovednostech a obětavosti fotografů, kteří neúnavně čekají a pracují, aby tyto prchavé okamžiky mohli zmrazit v čase a svět je mohl obdivovat.

Zdroje: hasanjasim.online, www.thejournal.ie, en.wikipedia.org