Podívejte se na tělo egyptské mumie pokryté vrstvami zlata. Jde o objev století, tvrdí vědci

Natálie Borůvková | 30. 1. 2023

Archeologové učinili nevídaný objev, když objevili mumii patřící muži jménem Hekashepes. Podle nich jde o objev století. Podívejte na tělo záhadné egyptské mumie, kterou pokrývaly vrstvy zlata.

Zlatem pokrytá mumie se nacházela ve vápencovém sarkofágu. 

Podívejte na tělo záhadné egyptské mumie pokryté vrstvami zlata

Záhadný nález egyptské mumie, kterou pokrývalo několik vrstev zlata, objevili vědci uloženou v sarkofágu z vápence. Právě ten zůstal zapečetěný po více než čtyři tisíciletí. Tento mimořádný objev byl učiněn nedávno, spolu s nálezem čtyř hrobek nalezených u Káhiry.

Mumie obalená zlatem byla nalezena na nekropoli v Sakkáře a dle egyptské vlády jde o sérii zcela nových archeologických objevů. „Nakouknul jsem dovnitř a spatřil jsem nádhernou mumii muže, která byla zcela pokryta vrstvami zlata,“ uvedl Zahi Hawass, bývalý ministr pro starožitnosti.

Sákkara, která leží jižně od Káhiry, se stala nalezištěm mumie staré 4 300 let. „Tato mumie může být nejstarší a nejkompletnější mumií, která byla dosud v Egyptě nalezena," řekl Hawass. 

Nalezená mumie patřila s velkou pravděpodobností muži jménem Hekashepes. Podle Hawasse je mimořádná tím, že byla pokryta vrstvami zlata a cíleně skryta ve velkém vápencovém sarkofágu, jenž byl celých 4300 let uzavřen.

Mumie tak byla zachována přesně v takovém stavu, v jakém ji staří Egypťané zanechali. Spolu s ní archeologové nalezli na rozsáhlém pohřebišti Sákkary také čtyři hrobky. 

Vědci našli v Egyptě další mumie se zlatými jazyky. Děsivá praxe měla zvláštní praktický význam
Magazín

Vědci našli v Egyptě další mumie se zlatými jazyky. Děsivá praxe měla zvláštní praktický význam

Je to objev století, tvrdí vědci

Podle předběžného průzkumu Hawass uvedl, že nalezené hrobky spolu s mumií lze datovat do období páté a šesté dynastie. Přibližně tedy do rozmezí 25. až 22. století před naším letopočtem.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Kromě určení, že zlatem obalená mumie patří muži jménem Hekashepes, se vědcům podařilo zjistit, že největší z nalezených hrobek, kterou vědci odhalili, pravděpodobně patřila Chnumdjedefovi. Ten ve své době působil jako inspektor, kněz a dozorce nad šlechtou.

Jeho hrobka, jež byla objevena v pyramidovém komplexu Unase, posledního krále páté dynastie, je vyzdobena výjevy z každodenního života.

Další z objevených hrobek údajně patřila muži, který mohl působit jako tajný osobní strážce faraona. Důvodem je kněžský titul, zobrazený na hrobce. Právě takový "vlastnili" vyšší palácoví úředníci.

„Třetí hrobka patřila knězi a čtvrtá soudci a spisovateli nesoucímu jméno Fetek," dodal Hawass.

Ačkoliv Egypt není v tomto směru vždy sdílný, v poslední době oznámil celou řadu objevů z dob starověku. Důvodem je snaha znovu oživit pro tuto zem zcela zásadní odvětví, jakým je bezesporu cestovní ruch. 

Vědci našli v Egyptě další mumie se zlatými jazyky. Děsivá praxe měla zvláštní praktický význam
Magazín

Vědci našli v Egyptě další mumie se zlatými jazyky. Děsivá praxe měla zvláštní praktický význam

Cestovní ruch je v Egyptě hlavním zdrojem příjmů. V posledních letech, převážně kvůli pandemii Covid-19, značně utrpěl. Ve snaze zlepšit situaci je tak egyptská vláda ve své sdílnosti mnohem otevřenější. 

Zdroje:

www.bbc.com, www.rtvonline.com, www.sciencealert.com

Tagy Egypt hrobka Káhira objev Sakkára sarkofág Zahi Hawass zlato