Dvě Kačenky

Svou první malou roličku dostala po konkurzu na dětské obsazení tehdy pětiletá Helena Vitovská (*30. 7. 1982) v Zírej, holube (1987). O rok později si zahrála první Kačenku, a to Znamínkovou ve filmu Nefňukej, veverko (1988), kde se musí smířit s narozením bratříčků – dvojčátek, přestože si přála sestřičku. O rok později se ve volném pokračování Veverka a kouzelná mušle (1989) zase vyrovnává se smrtí milovaného dědečka. Obě náročné role zvládla bezvadně, a tak se už u filmu o ní vědělo.

Do většího povědomí diváků se dostala jako druhá Kačenka, tentokrát osmiletá Mahlerová v pohádkové komedii Kačenka a strašidla, a v jejím pokračování Kačenka a zase ta strašidla, kde se svými oživlými strašidly bojuje o svůj Dům hrůzy, aby ho tatínek nepřestavěl na rodinné sídlo.

Dva jazyky, dvě školy

Helena Vitovská o životě herečky ani nesnila ani netoužila, navíc během natáčení chyběla ve škole a učivo musela dohánět, což se jí nelíbilo. Po základní jazykové škole vystudovala dvojjazyčné, česko-španělské gymnázium.

Chtěla být právničkou, ale prý ji odradila státnice z římského práva. Právnické vzdělání získala na Policejní akademii České republiky v Praze. K titulu Mgr. přidala ještě Ing., když dostudovala management na Vysoké škole zemědělské.

Už během studia pracovala u významné české společnosti, nejdříve jako sekretářka pak manažerka. Přes dvacet let se věnuje chovu britských krátkosrstých a kartouzských koček, se kterými jezdí na výstavy. Od roku 2018 žije v zahraničí, kde pracuje jako manažerka.

Zdroje: www.extra.cz, www.tvguru.cz, www.blesk.cz