Hledač kovů našel vzácný poklad. Objasnil zmizení slavné pirátské lodi

Lenka Samuely | 22. 8. 2022

Bylo 7. září roku 1695. Anglický pirát Henry Every stál na kapitánském můstku a dalekohledem pozoroval nedalekou flotilu Gang-i-Sawai Mughalské říše. Podle jeho informací lodě vezly muslimské poutníky cestující z Indie do Mekky a byly naplněny 272 tisíci kilogramy zlata, stříbra a drahých kamenů. Henry se otočil a houkl na svého zástupce. „Je čas. Připravte se k útoku."

Brutalita pirátů neznala mezí. Posádku povraždili, muže několik dnů mučili a ženy znásilňovali. Pak všechny oběti hodili přes palubu a odpluli do Karibiku. Zprávy o odporném zločinu se rychle rozkřikly. Anglický král Vilém III. Oranžský na piráty vypsal zatykač a na kapitánovu hlavu obrovskou odměnu. Henry Every se tak stal prvním celosvětově hledaným člověkem v historii planety.

Jak probíhaly popravy pirátů: Maršálův tanec byl krutý. Dav nejásal, litoval je
Magazín

Jak probíhaly popravy pirátů: Maršálův tanec byl krutý. Dav nejásal, litoval je

Zločinci se rozptýlili. Nakonec jich bylo zajato pouze šest. Po Everym a posádce jeho vlajkové lodě Fancy se jakoby slehla zem. Nikdo netušil, kde by se mohli skrývat. Spekulovalo se, že je pohltilo moře. V březnu roku 1696 ale u bahamského přístavu Nassau zakotvila loď.

Zmizení piráta Henryho Everyho

Její kapitán Henry Bridgeman, na první pohled počestný obchodník s otroky, se zdejšímu guvernérovi Nicholasi Trottovi přišel přiznat ze svého zločinu. Prý neměl licenci. Žádal proto milost a bezpečné kotvište pro loď i posádku. Samozřejmě rád zaplatil. Trott neváhal ani minutu. K jeho městu se blížili Francouzi a za 113 bojeschopných mužů, úplatek ve výši trojnásobku svého celoročního platu, stovku soudků střelného prachu, truhly zbraní a desítky tun slonoviny, byl vděčný.

Revanšoval se tím, že Bridgemanovi, v němž poznal hledaného piráta, prozradil, kudy poplují vojenské lodě Jejího veličenstva. Ten své plavidlo vyměnil za méně nápadnou plachetnici a opět zmizel v dálce. Tentokrát už natrvalo.

Ztracený poklad carů: Stovky tun ukradeného zlata se možná nachází v Praze
Magazín

Ztracený poklad carů: Stovky tun ukradeného zlata se možná nachází v Praze

Nikdo nikdy už slavného Henryho Everyho neviděl. Kam se svými muži odplul? Tato otázka trápila historiky několik staletí. Odpovědět by na ni mohl amatérský průzkum hledače pokladů Jima Baileyho. Ten v roce 2014 našel na farmě v americkém státě Connecticutu jednu malou minci ze 17. století. V následujících letech podobné artefakty objevil v Massachusetts, na Rhode Islandu a v Severní Karolíně. Vyrobeny byly v Jemenu mezi lety 1693 až 1695.

Mince a Henry Every

Podle dostupných informací ale v tomto období evropší osadníci s arabským světem ještě neobchodovali. Do Ameriky se tak mince musely dostat jiným způsobem. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že pocházejí z pokladu flotily Gang-i-Sawai.

Zdroj: Youtube

„Vypadá to, že se Everyho posádka usadila v Nové Anglii," říká connecticutská archeoložka Sarah Sportman. „Bývalí piráti se pravděpodobně živili jako obchodníci s otroky a prali špinavé peníze." Nejasné záznamy ukazují, že loď jménem Sea Flower, která nahradila Fancy, dorazila s téměř čtyřmi tucty otroků v roce 1696 do Newportu na Rhode Island. Ten se stal hlavním centrem severoamerického obchodu s otroky a pravděpodobně ho řídil Henry Every.

Zdroj:

www.idnes.cz, www.zoom.iprima.cz, www.foxnews.com

Tagy Amerika Connecticut Henry Bridgeman Henry Every Indie Jemen Karibik Massachusetts Mekka Rhode Island