Mířil na Hitlera a díval se mu do očí, ale spoušť nezmáčkl. Celý život litoval

Nataša Slánská | 26. 3. 2021
Adolf Hitler
Hitler (vpravo) na snímku z 1. světové války
Adolf Hitler (zcela vpravo) za 1. světové války nosil tradiční pruský knír.

V roce 1918 ještě nikdo nemohl tušit, v jaké monstrum se jednoho dne promění desátník Adolf Hitler, který měl to štěstí, že přežil velkou válku. Nechybělo přitom málo, a diktátorem se nikdy nestal. Na bitevním poli u Marcoingu ho mohl zastřelit Angličan Henry Tandey, ale neměl ve zvyku dobíjet raněné, a tak to neučinil.

K incidentu u Marcoingu údajně došlo dne 28. září roku 1918. Zraněný Adolf Hitler se snažil odbelhat z bojiště, když na něj Tandey namířil pušku. Oba muži si krátce pohlédli do očí. Smrtelné napětí ukončil Angličan tím, že sklonil zbraň k zemi. Adolf Hitler přežil.

Hned po skončení války poznal Tandeyho v novinách, kde o něm psali coby o válečném hrdinovi a nositeli Viktoriina kříže. Článek si uschoval a rozvzpomněl se na něj o dvacet let později, když jednal v Mnichově s britským ministerským předsedou Chamberlainem o anexi českého pohraničí. Druhá světová válka ještě nevypukla, a tak spolu státníci rozmlouvali v přátelském duchu.

Hitler prý Chamberlainovi vylíčil, jak Henry Tandey ve Francii ušetřil jeho život. "Ten muž byl tak blízko, že jsem myslel, že už nikdy nespatřím Německo," prohlásil nacistický vůdce a požádal Chamberlaina, aby Tandeymu vyřídil poděkování. Britský premiér mu to slíbil a válečnému hrdinovi po příjezdu domů osobně zatelefonoval.

Kdo byl otec Adolfa Hitlera? Tyran, který budoucího vůdce zplodil se svou neteří
Magazín

Kdo byl otec Adolfa Hitlera? Tyran, který budoucího vůdce zplodil se svou neteří

Henry Tandey poté vešel ve známost jako muž, který měl příležitost zabít vtěleného ďábla a zachránit miliony životů, ale neudělal to. Média hlásala, že si to do smrti vyčítal. Celá historka však má drobný háček - nikdo nemůže s jistotou říct, že je pravdivá.

Není pochyb o tom, že měl Hitler v 1. světové válce několikrát na kahánku. Navíc Henry Tandey opravdu nerad zabíjel raněné nepřátele a pamatoval si, že právě u Marcoingu ušetřil životy osmnácti Němců. Avšak zda mezi nimi byl i Adolf Hitler, nedokázal s určitostí říci. Budoucí německý vůdce tehdy ještě nosil tradiční pruský knír a vlasy po vojensku krátce střižené. Tváře vojáků byly špinavé od bláta a krve, Tandey by je v civilu nepoznal.

Příběhem se hlouběji zabýval britský historik David Johnson, který zjistil, že Hitler si mezi 10. a 28. zářím 1918 vybral dovolenou. V den, kdy se měl setkat s Tandeyem u Marcoingu, musel být teprve na cestě z Německa zpět ke svému pluku. Pochybná je také informace o Chamberlainově osobním telefonátu - v archivech Britských Telekomunikací není jediný záznam, který by ho dokazoval. Chamberlain si navíc vedl podrobný deník, o rozhovoru s Hitlerem na téma Henry Tandey však nezapsal ani čárku. Odborníci se proto přiklánějí k názoru, že šlo o městskou legendu, možná vymyšlenou samotným Hitlerem, který se chtěl Britům zalíbit, a tak svou osobu spojil se jménem jejich medailemi ověnčeného hrdiny.

Tagy Adolf Hitler David Johnson Druhá světová válka Francie Henry Tandey Mnichov Německo válka