Eda Souček

Herec Václav Jakoubek se do povědomí diváků zapsal fenomenálním flmem Obecná škola. V něm ztvárnil postavu nezbedného Edy, kterého dokázal zkrotit jen jeho přísný učitel Igor Hnízdo

Svou prvotinu natočil Jakoubek vedle ikony českého filmu, Jana Třísky. Legendární film se navždy vepsal do srdcí diváků, které dokázal dojmout i rozesmát. 

Obecná škola ale nebyla nejdůležitějším filmem Jakoubkovy kariéry. Tím se stal film Šakalí léta, ve kterém si Jakoubek zahrál vedle dalšího českého herce, Martina Dejdara

Přestože role Edy zůstane už navždy v paměti lidí, pro Václava Jakoubka měl projekt Šakalí léta větší osobní význam. Jakoubek se díky němu seznámil s Jakubem Špalkem. Díky této zkušenosti se dostal na prkna, co znamenají svět. 

Tedy k divadlu. Jakoubek získal divadelní roli v Divadle v Celetné, v souboru Kašpar. Zde našel své skutečné místo a zůstal tu dodnes. Na jevišti vystupuje s plným nasazením. 

Filmaři ho nechtějí

I když se po éře Šakalích let Jakoubek ještě ve filmu objevil, například ve filmech Ramboš nebo ve snímku "Co chytneš v žitě", jeho kariéra v tuzemském filmovém průmyslu postupně zvolna vyhasínala.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Jakoubkovi nepomohl ani fakt, že za vedlejší roli ve filmu Co chytneš v žitě získal prestižní ocenění Český lev. Bylo mu tehdy pouhých 18 let. 

Přestože měl velký herecký talent a vždy toužil zahrát si v nějakém kvalitním televizním seriálu. „Docela rád bych si zahrál v nějakém vkusně napsaném seriálu, jako byly Hraběnky nebo třetí řada Nemocnice na kraji města," uvedl Jakoubek, nic takového se nestalo. 

Domácí filmová branže mu vstříc nevycházela a bylo na čase si přiznat, že ho filmaři pro své filmy nechtějí. Ani nezájem českého filmu však nedokázal Jakoubka zlomit. Vydal se do Švýcarska splnit si svůj sen. 

Tam se skutečně jako divadelník uplatnil. Zahraniční produkce mu dokonce dala menší roli ve filmu "Es war einmal in Deutschland…," režiséra Sama Garbarskiho.

Přesto, že mu kariéra na domácí scéně nevyšla podle očekávání, Jakoubek si udržuje pověstný optimismus. Jeho nadšení pro herectví trvá dodnes. Kdo ví, třeba se ještě najde příležitost, aby se malý Eda z filmu Obecná škola opět vrátil na scénu. 

Zdroje: www.csfd.cz, cs.wikipedia.org, www.csfd.cz