Heřmánek pravý, jak se tato léčivá rostlina správně nazývá, slouží k léčebným účelům po tisíciletí. Používal se dokonce již ve starém Egyptě, Řecku nebo Římě. Anglosasové ho považovali za jednu z devíti posvátných bylin, které Bůh daroval člověku. K nám se dostal z jižní Evropy.

Kde ho hledat a sbírat

Heřmánek pravý u nás roste poměrně hojně. Všimnout si ho můžete na okrajích polí, na loukách nebo podél cest. Dříve se u nás vyskytoval jako plevel, dnes se dokonce pěstuje řízeně. Dají se sbírat pouze květy heřmánku, a to od května do září.

Co obsahuje

Základní léčivou složkou heřmánku pravého jsou silice, a sice silice modrá, chamazulen, bisabolol, farnesen nebo matricin. Najdete v něm i hořčiny, flavonové glykosidy, éterické oleje, rutin, kumarin, cholin nebo hyperosid.

Na co pomáhá

Je obecně známým faktem, že heřmánkový čaj se podává malým dětem na bolavé bříško. Stejně tak funguje i pro dospělé. Užívat ho můžete tedy nejenom při nadýmání, bolestech žaludku nebo bolestech břicha obecně.

Jelikož působí protizánětlivě a má dezinfekční účinky, je vhodný k výplachům dutiny ústní při bolestech zubů, aftách, bolestech krku obecně. Poslouží rovněž při nachlazení, protože napomáhá pocení. Anebo při potížích s usínáním, jelikož zklidňuje mysl.

Zevně se heřmánek používá ke zklidnění různých vyrážek, hemeroidů, popálenin a dalších potíží souvisejících s pletí.

Když vlasy voní po heřmánku

Heřmánek pravý je skvělým pomocníkem nejenom v péči o zdraví, ale i krásu. Blondýnky tak nepochybně ocení heřmánkový výluh, jenž jim vlasy ještě více zesvětlí a dodá jim lesk. Příprava je snadná, stačí spařit 2 lžíce sušených heřmánkových květů v půl litru vody. Směs necháte vylouhovat dokud nevychladne. Pak ji přecedíte a vzniklou vlasovou vodou si přelijete vlasy po umývání. Již neoplachujete.

Nejenom koupel v heřmánku

Skvělým pomocníkem, zejména při výše zmíněných zevních potížích může být heřmánkový olej. Dá se koupit, ale můžete si ho vyrobit i sami. Není na tom vůbec nic složitého.

Stačí natrhat čerstvé květy heřmánku, naplnit je do uzavíratelné láhve a zalít olivovým olejem. Po té lahvičku pevně uzavřete a necháte ji stát 14 dní na slunném místě. Následně obsah přecedíte přes plátýnko do uzavíratelných lahviček, ideálně z tmavého skla a uložíte v lednici.

Olejíčkem můžete potírat různé kožní neduhy nebo ho kápnout do koupele pro celkovou vzpruhu. Rovněž je vhodný k masážím bolavých kloubů.

Co je dobré vědět

Heřmánek byste měli užívat jak vnitřně, tak zevně, pouze při akutních obtížích a ne déle než tři týdny. Pozor také na to, že se jedná o alergen. O tom, zda na něj nejste alergičtí, je proto lepší se přesvědčit ještě před jeho užíváním.

A jestli přece jenom zaznamenáte při používání heřmánku negativní reakce, ať již vyrážku, svědění či dráždivé pocity v krku, měli byste s tím hned přestat a raději navštívit lékaře.

Zdroje: cs.wikipedia.org www.mojemedicina.cz www.liri.cz www.tetadrogerie.cz