whatifshow.com, www.quora.com, www.healthline.com

Hibernace je obdobou zimního spánku, který je často využíván zejména savci.

Co by se stalo s tělem během 100 let dlouhé hibernace?

Když se zvířata uchýlí k zimnímu spánku, nastane u nich klidový režim. Zpomalí se u nich srdeční tep, nepotřebují pít ani jíst. Srdce tak bije jen několika málo údery za minutu a právě to je zárukou přežití.

S hibernací si pohrává i současná medicína. Dobře ví, že právě tento stav by mohl zachránit život lidem po infarktu či mrtvici. 

Lidská hibernace je známá díky technice zvané "terapeutická hypotermie", která umí snížit teplotu lidského těla o několik málo stupňů. Přesně o tolik, aby se organismus člověka nezatěžoval a přitom měl jistou šanci na přežití. 

Hranice je však poměrně tenká. Jakmile by došlo až k příliš velkému ochlazení, upadl by pacient do bezvědomí a jediné, co by ho čekalo, by byla jistá smrt.

Medicína však není jediným vědním oborem, kde může hibernace pomoci. Přínosem by mohla být i pro vědu zabývající se vesmírem. Například společnost SpaceWorks Enterprises nedávno vyjádřila zájem využít tuto "terapeutickou" metodu pro dlouhodobé lety do vesmíru v rámci celé sluneční soustavy.

Například cesta na Mars trvá v současnosti 6-9 měsíců. Během ní se spotřebuje mnoho vzduchu, potravy i vody. Pokud by se však posádka uvedla do stavu hibernace, snížilo by to rychlost metabolismu až o 60 %. Tím by se ušetřilo také mnoho potřebných zdrojů. Navíc by s sebou nebylo nutné vozit tolik nákladu. 

Jaké další věci by nás čekali?

Pokud by měl člověk hibernovat rovných 100 let, bylo by nutné začít ochlazením jeho těla. V případě lidského organismu je to však možné jen o několik málo stupňů. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Na řadu by tak přisla kryogenetika. Způsob, jak ochladit člověka více a na delší čas, bez rizika narušení životních funkcí. Kryogenetika navíc při pokusech na zvířatech ukázala, že díky hibernaci žila déle. 

Za posledních 100 let lidé vymysleli celou řadu vynálezů, počínaje penicilinem a internetem konče. Pokud by se podařilo uvést člověka na 100 let do období zimního spánku, mohl by se probudit ve zcela nové a pokrokové době. 

V tuto chvíli však žádný způsob, jak člověku umožnit hibernaci, není. Neexistuje technologie, která by toho byla schopná. Mikrobiální život lze zmrazit na stovky let. V případě člověka se ale v buňkách těla vytvoří ledové krystalky, které je ihned roztrhají na kusy. Na to, abychom mohli spát klidně mezi hvězdami, si tak budeme muset ještě počkat.