Tváře slavných 

Rozmanitost technologií pokročila na takovou úroveň, díky níž můžeme pohlédnout do tváře slavných historických postav, jako by žily dnes. Ať už je to Ježíš, Kleopatra či Nefertiti

Za pomoci rentgenových snímků a CT vyšetření lze zachytit správný tvar původní lebky. Vykreslí se ve 3D formátu. Následuje detailní modelování obličejových svalů. 

Poté přijde na řadu kůže, barva vlasů a očí. Jsou charakterizované oblastmi, kde došlo k nalezení lebky a časovým obdobím, ze kterého pochází. Takto probíhá moderní rekonstrukce lidské tváře. 

Zdařilé rekonstrukce

Vědcům se tak za pomoci moderní technologie podařilo získat skutečnou podobu několika významným historických osobností. Celý proces zdokumentovali do úžasného videa.  

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Nefertiti byla královnou 18. dynastie starověkého Egypta, kterému vládla v letech 1370 - 1330 př. n. l. Byla manželkou faraona Akhenatena. Rekonstrukce její tváře odhalila ženu krásného vzhledu, mající dokonalou pleť, jemné rysy, výrazné oči i rty. 

Další historickou osobností, které vědci navrátili skutečnou podobu, byl Ježíš. Židovský kazatel, náboženský vůdce a ústřední postava křesťanství žil v rozmezí let 5 př. n. l. až 33 n. l. Rekonstrukce Ježíšovy tváře probíhala podle turínského plátna Ariela Agemiana z roku 1953. 

Pokud by dnes Ježíš žil, byl by poměrně pohledným mužem s plnovousem, delšími vlasy a přátelským pohledem. 

Vědci zrekonstruovali tvář i další známé historické postavy, Kleopatry. Podle dochovaných záznamů byla skutečnou kráskou své doby. Ani dnes by nás však nezklamala. Rekonstrukce Kleopatřiny tváře odhalila ženu alabastrové pleti, širšího nosu, krásných uhrančivých očí a výrazných rtů. Chybět nemohou ani dlouhé havraní vlasy. 

Kleopatra byla egyptskou královnou pocházející z rodu Ptolemaiovců. Proslavila se jako milenka Julia Caesara a manželka Marka Antonia

Královnou se stala po smrti svého otce Ptolemaia XII. v roce 51 př. n. l. Kleopatra aktivně ovlivňovala římskou politiku a byla prototypem romantické femme fatale starověku.

Zdroje: www.britannica.com, www.livescience.com, www.livescience.com