Rekonstrukce tváří je pro mnohé z nás cestou, jak si konečně tu či onu historickou osobnost zhmotnit do lidské podoby. 

Jak skutečně vypadal Ježíš, Kleopatra…

Všichni je známe a všichni si tak nějak umíme představit, jakou měli tvář. Ne vždy se však to, jak je vyobrazily moderní dějiny, ale shodovalo s realitou. Například Ježíš byl po dlouhá léta zobrazován jako muž mající světlou pleť a dlouhé světlé vlasy a vousy. 

Až teď se zjistilo, že realita jeho skutečného vzezření, je tomu možná na hony vzdálená. Tvář Božího syna vypadala jinak, než za jakou jsme ji celou dobu měli.

V Bibli se dozvídáme mnohé o skutcích a nejrůznějších příhodách, jak ale světci skutečně vypadali, se tam skoro nepíše. To se však nevědělo ani poměrně dlouho po Ježíšově smrti. Zřejmě to lidem nepřišlo etické.

Byli to až renesanční umělci, kteří se podobou Krista začali zaobírat. Většinou ho vyobrazovali jako muže s vlajícími vlasy a neupraveným plnovousem. Jeho pleť byla mdlá a bez života. 

Ježíš však nebyl jediný, u koho skutečná podoba dlouho nespatřila světlo světa. Jsou tu i jiní, jako Kleopatra, Sultán či Paganini.

Podívejte se na rekonstrukce tváří

Nyní se vědcům podařilo něco mimořádného. Zrekonstruovali totiž tváře hned několika významných osobností našich dějin. A díky nim jim konečně můžeme pohlédnout do tváře. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Když v roce 48 př. n. l. spřádala Kleopatra své lstivé plány, aby znovuzískala moc uprostřed občanské války, napsal tehdy Cassius Dio, římský historik, že "tato egyptská faraonka ve své kráse disponuje všemi nároky na trůn". 

Kleopatra si tehdy domluvila schůzku s Juliem Caesarem, římských diktátorem. Toužila po jediném, získat moc za každou cenu. A vědoma si své krásy tak požádala muže, jež byl široko daleko proslulý svou slabostí pro krásné ženy, aby jí pomohl. Tento krok se Kleopatře povedl, Caesar byl údajně její krásnou natolik okouzlen, že ihned souhlasil s usmířením znepřátelených sourozenců.

Vědci šli ale mnohem dál. Zajímalo je, jak vypadal například slavný virtuoz, Niccolò Paganini. Narozen v Janově roku 1782 se rychle stal mimořádně nadaným hudebníkem. Dodnes je považován za jednoho z nejnadanějších houslistů všech dob.

Paganini se svým talentem natolik vymykal všem svým vrstevníkům, že lidé začali věřit pomluvě, že jeho matka zaprodala duši svého syna ďáblu, aby se mohl stát největším virtuosem v dějinách.

Zdroje:

www.quora.com

www.historyextra.com

www.livescience.com