Je groteskní, strašidelná nebo krásná? Ceněná za miliardy nebo bezcenná? Pravá či falešná? Na tyto otázky se snaží odpovědět experti z Montrealské Univerzity Concordia více než dvacet let. 

67 centimetrů vysoké vápencové dílo se stopami pigmentů, zobrazující dvě nahé sedící postavy s velkými hlavami a vyhublým tělem, získala univerzita v roce 1999 od soukromých sběratelů, Vincenta a Olgy Diniacopoulusových, kteří ji v 50. letech minulého století koupili v egyptské Sakkáře.

Hladovění v Sakkáře

Právě z místa, kde byla socha pořízená, vyplývají všechny otázky, které se nad ní vznášejí. „Oslovili jsme odborníky z University of Cambridge, Britského muzea, Brooklynského muzea, Izraelského muzea a Royal Ontario Museum, ale žádný nebyl schopný potvrdit rodokmen díla,” vysvětluje ředitel speciálních projektů a kulturních záležitostí Univerzity Concordia Clarence Epstein.

„Jeden z kolegů poznamenal, že kdyby se ukázalo, že pochází z období, kdy byli Židé vyhoštěni z Egypta, stala by se jedním z nejvzácnějších nálezů svého druhu. A pokud by se potvrdilo, že je pravá, mohla by být dokonce starší než pyramidy.” Nikdo však zatím nedokázal její původ a stáří určit.

Clarence Epstein si myslí, že socha může pocházet z raného pohřebiště a představuje obraz zotročených lidí. Fyziognomie postav naznačuje možný núbijský původ. „Vzhledem k geografii Núbie a Egypta existuje jasná souvislost,” krčí rameny.

Tajemná socha

Švýcarský historik umění Jean-Jacques Fiechter si zase myslí, že zkušený sběratel a znalec jako Vincent Diniacopoulos by nikdy podobný kousek nekoupil, kdyby si nemyslel, že je autentický. Upozorňuje však na fakt, že dílo bylo dodáno společně s dvaceti bednami starožitností z Egypta a Středního východu. Štítek, označující, že pochází ze Sakkáry, nemusel být pravý.

Zdroj: Youtube

Univerzita proto plánuje další výzkum, kdy se bude snažit najít výjevy podobných postav na dalších uměleckých dílech, které byly objevené v Egyptě a jeho okolí. 

Zdroje: www.concordia.ca, www.world-archaeology.com, www.ctvnews.ca