Jedinečný hlavolam

Matematické hlavolamy nejsme jen zábavnou kratochvílí. Slouží ke zlepšení kodnitivních schopností a logického uvažování. 

Příkladem takového testu je i náš hlavolam. Zdánlivě jednoduchý obrázek ale skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Logika, bystré myšlení a samozřejmě základy matematiky. To vše budete k jeho rozluštění potřebovat. 

Náš hlavolam jistě rozproudí všechny vaše mozkové závity. Co na něm vidíte? Misku vah, na které jsou koule. Dvě z nich jsou bílé. Právě u nich je potřeba dopočítat jejich hodnotu. 

Nebude to však zadarmo. Tento úkol musíte splnit v časovém limitu 10 vteřin. Jen tak se zařadíte mezí jedince, kteří disponují IQ nad 130. 

Pokud vás podobné hlavolamy baví a lákají, pak na nic nečekejte a pusťte se do toho. Nejprve si však nastavte časovač svých hodinek na požadovaný čas. 

Než jej zapnete, soustředěně se zadívejte na náš obrázek. Pak rychle začněte přemýšlet. Jen tak se můžete dobrat správného výsledku. 

Znáte správnou hodnotu? 

Hlavolamy jsou víc než jen zábavné zpestření ve chvílích, kdy takříkajíc nemáme do čeho dloubnout. Kromě zmíněných kognitivních schopností nás učí rychle řešit problémy. A to se počítá. 

Matematická hádanka: Které číslo nahrazuje otazník ?

Zdroj: Youtube

Ať už jste zkušení milovníci hlavolamů, nebo si jen chcete trochu procvičit mozek, nabízejí tyto úkoly jedinečnou příležitost k protáhnutí mentálních svalů.

Misky vah zdobí tři typy barevných míčků: červené, zelené a bílé. Vaším úkolem je zjistit správnou hodnotu bílé koule v časovém horizontu 10 vteřin. Jakmile čas vyprší, je nutné hodnotu bílé koule znát. 

Pokud se vám to povedlo, gratulujeme. Máte bystré analytické schopnosti, které vám dobře posloužily. Ale nebojte se, pokud jste se ocitli v pasti a hlavolam nevyřešili, máme pro vás řešení. 

Na obrázku je zelená koule s hodnotou 30. 

Váha je složená ze dvou částí. Nalevo je větší část, napravo menší rozdělená na dvě. Na malé váze jsou na jedné straně tři červené kuličky a na druhé straně jedna zelená kulička. Na větší váze jsou dvě bílé a jedna červená kulička a protiváhou je kombinace tří červených a jedné zelené kuličky na druhé straně.

Předpokládáme-li, že hodnota červené koule je reprezentovaná symbolem "x" a hodnota bílé koule symbolem "y", můžeme sestavit následující rovnici: x + 2y = 3x + 30. Z obrázku je patrné, že tři červené koule se rovnají jedné zelené, přičemž ta má hodnotu 30, jak je z obrázku patrné. Dalším výpočtem tedy zjistíme, že: 10 + 2y = 30 + 30, 2y = 50 a y = 25. 

Hodnota bílé koule je tedy určená na 25. Ať už jste výsledek vypočítali sami nebo si nechali poradit od nás, zasloužíte pochvalu. Neutekli jste z boje i přes možné komplikace. A to je něco, co se jednoznačně počítá. 

Zdroje: www.jagranjosh.com, www.indiatimes.com, www.jagranjosh.com