Jednalo se o dílo Tři postavy od Anny Leporské, klasické dílo z let 1932-34, které bylo součástí výstavy abstraktního umění.

Vasiljev se přiznal, že perem nakreslil oči na prázdné obličeje postav v mistrovském díle Leporské. Strážný, který je vyznamenaným válečným hrdinou, tvrdil, že nebyl příznivcem vystavených obrazů a že si je spletl s díly teenagerů, kteří výstavu navštívili. Podpořen školačkami, které mu navrhly, aby postavám bez tváří přidal oči, se Vasiljev činu dopustil v domnění, že jde o neškodné gesto.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

 

Skutečně nevěděl, co dělá?

"Myslel jsem si, že jsou to jen jejich dětské kresby," řekl, aniž by si uvědomil, jak významnou hodnotu umělecká díla mají. K incidentu došlo během Vasiljevova prvního dne v práci, což byl obzvláště nešťastný začátek jeho kariéry bezpečnostního pracovníka v Jelcinově centru.

Celý případ je o to více překvapivý, že se jedná o válečného hrdinu. Ten nad svým činem později vyjádřil lítost. Vasiljev, starší poručík vyznamenaný za odvahu během čečenské války, prohlásil: "Jsem blázen, že jsem to udělal."

V roce 2011 se mu podařilo získat ocenění za odvahu v čečenské válce. Jeho manželka přičítala jeho jednání následkům válečných zranění a zdůrazňovala jeho naivitu. Ministerstvo vnitra však kritizovalo jeho "agresivní" chování při výslechu.

 

Cena obrazu významně klesla

Bylo zahájeno vyšetřování vandalismu s možnými tresty včetně pokuty 395 liber a ročního trestu nápravných prací. Vasiljev po nakreslení uměleckého díla požádal o propuštění kvůli bolestem z válečného zranění.

Poškozený obraz, jehož restaurování se nyní odhaduje na 2470 liber, byl vrácen do Treťjakovské galerie v Moskvě. Odborníci na restaurování se naštěstí domnívají, že poškození lze odstranit bez dlouhodobých následků pro umělecké dílo. Nad dalšími vystavenými díly v galerii byly instalovány ochranné zástěny.

 

Nyní je bez práce…

Jelcinovo centrum se zdrželo bezprostředních komentářů s odkazem na probíhající interní vyšetřování. Mezitím Vasiljevův zaměstnavatel, soukromá bezpečnostní firma, s ním údajně ukončil pracovní poměr. Incident vyvolává otázky ohledně bezpečnostních opatření a ochrany cenných uměleckých děl ve veřejných prostorách.

Vandalský čin zdánlivě znuděného pracovníka ostrahy je jasnou připomínkou křehké rovnováhy, která je nutná při zajišťování bezpečnosti a ochraně kulturních pokladů. Důsledky pro strážce i umělecké dílo zdůrazňují potřebu přísných opatření, která by podobným incidentům zabránila a zajistila ochranu neocenitelných uměleckých děl před nechtěným poškozením. 

 

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.dailymail.co.uk, www.theguardian.com