Hluchavka bílá

Hluchavka bílá neboli Lamium album dorůstá výšky až 50 cm. Na první pohled si ji můžete splést s kopřivou, definují ji však bílé květy. 

Hluchavka bílá roste kdekoliv. Setkat se s ní můžete na skládkách, navážkách, okrajích lesů a v křovinách. Najdete ji i podél cest a zdí.

Vysít si tuto bylinku lze i na zahrádce či v truhlíku. Plně postačí nasbírat si kvítky a jednoduše je rozházet tam, kde si přejete, aby vyrostla. 

Hluchavka kvete od května do září. Sbírat můžete kvetoucí nať, listy a květ bylinky. Hluchavka má pro lidský organismus celou řadu zdravotních výhod. 

Tato bylinka je ceněná pro vysoký obsah silic, tříslovin a flavonoidů. Tyto látky harmonizují ženský organismus. Hluchavku lze využít při léčbě mnoha ženských obtíží jakými jsou výtok, zánět vaječníků či zánět dělohy. 

Vyhání hlen

Hluchavku je nápomocná také v případě, že vás trápí nepravidelná a bolestivá menstruace či nadměrné krvácení. 

Hluchavka bílá účinky:

Zdroj: Youtube

Látky v této bylince obsažené vyhání z těla hleny. Hluchavka bílá chrání slezinu. Tato močopudná bylinka však dokáže mnohem víc. Chrání dýchací ústrojí, jak už jsme zmínili, vyhání z těla hleny a dokonce zvyšuje peristaltiku střev a napomáhá vyprazdňování. 

Léčit s ní můžete také hemoroidy a chudokrevnost. Pokud vás trápí nespavost, je pro vás hluchavka bílá tím pravým ořechovým. Květy hluchavky jsou pak vhodné na celkové zklidnění našeho organismu.

Hluchavka bílá má protizánětlivé účinky. Nápomocná může být i mužům, kteří se potýkají s problémy s prostatou. Důvodem je její schopnost uvolňovat močové cesty a zlepšovat močení. 

Hluchavka se konzumuje formou bylinného čaje. Ten se připravuje z květů bylinky. 1 lžičku sušené bylinky zalijte 250 mililitry horké vody. Nechte 15 minut louhovat a poté sceďte. 

Teplý čaj pak po doušcích popíjejte. Zkuste nesladit, aby se podíl výživných látek v hluchavce obsažený zachoval. Sušenou bylinku je nutné skladovat v uzavřené sklenici na suchém a tmavém místě. 

Zdroje: bylik.cz, www.prodejnabylin.cz, www.salveo.cz