Útulný hobití domeček se nachází na zahradě Michaelova domu v Oxfordshire a je důkazem vynalézavosti a kreativity.

Od náčrtu ke skutečnosti: Mistrovské dílo kutila

Michael, bývalý učitel výtvarné výchovy, se vzepřel konvenčním normám a načrtl plány domu. To ještě netušil, že se jeho sen změní ve skutečnost.

Krása jeho výtvoru nespočívá jen v estetice, ale také v jednoduchosti. Stavba měla být projektem letního domu a nevyžadoval žádné zvláštní stavební povolení. Během dvou let Buck pilně shromažďoval přírodní a regenerované materiály a s holýma rukama a s odhodláním pro ruční práci strávil dalších osm měsíců tím, že svou vizi uváděl v život bez jediného elektrického nářadí. Na výsledek se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Starobylé techniky: Stavba z tvárnic a původní střešní krytina

Při stavbě základů Buck použil starobylou techniku stavění z „tvárnic“ nebo spíše hliněných kvádrů, které jsou směsí písku, hlíny, vody a zeminy.

Při stavění těchto „tvárnic“, což je metoda pocházející z prehistorických dob, dělníci a voli ušlapávají směs a postupně vytvářejí vrstvy, které časem ztuhnou.

Pro stavbu podlahy Michael zachránil podlahová prkna ze sousedovy nepoužívané hromady dřeva a na okna použil staré čelní sklo nákladního auta. Stěny se pyšní nátěrem ze směsi křídy a rostlinné pryskyřice, zatímco střecha, jednoduchý dřevěný rám, je pokrytá slámou z nedalekých polí.

Nečekané výdaje a alternativy

Buck původně plánoval, že za stavbu neutratí ani korunu, ale nakonec narazil na nepředvídatelné náklady. Jejich výše však ani tak nepřesáhla pět tisíc korun. Požadavky na slámu na střechu ho donutily k nákupu a k upevnění slámy bylo zapotřebí hřebíků. I přes tyto drobné výdaje je hobití dům důkazem cenové dostupnosti a udržitelnosti.

Navíc se jedná o bydlení zcela odtržené od vymožeností dnešní doby. Hobití dům nemá elektřinu, tekoucí vodu ani plynovou přípojku. Buck však byl již tehdy rozhodnut tyto problémy důmyslně řešit. Nedaleký pramen, odvedený do potrubí mimo dům, poskytuje nepřetržitě tekoucí vodu zdarma. Stěny z tvárnic a došková střecha poskytují vynikající izolaci, takže není třeba ústřední topení. Strategicky umístěná kamna na dřevo slouží nejen k vaření, ale také zajišťují teplo po celou noc. Prostor osvětlují svíčky a lucerny.

Buckova vynalézavost se vztahuje i na věci denní potřeby. Mělká studna poblíž vstupních dveří slouží jako přírodní lednice, která uchovává potraviny. V samostatném slaměném přístavku je umístěna kompostovací toaleta, která nabízí funkčnost i malebný výhled na oxfordshirskou krajinu. Pro koupání je venku na zdi zavěšena plechová vana.

Doživotní domov

Buckova vize přesahuje pouhou cenovou dostupnost; jeho cílem bylo ukázat, že dům nemusí být celoživotní zátěží. Odmítá společenskou normu, podle níž se celý život splácí hypotéka, a prosazuje jednodušší a udržitelnější životní styl. Klade důraz na soulad s krajinou a věří, že při správné péči by tento dům mohl obstát ve zkoušce časem a nabídnout svým obyvatelům celoživotní útočiště.

Zdroje: www.odditycentral.com, www.irishmirror.ie