Komplic Hans Holbein?

Vodítko bychom mohli najít na obraze malíře Hanse Holbeina mladšího, coby Jindřichova dvorního malíře. Holbein mladší je všeobecně považován za jednoho z nejdokonalejších portrétistů v historii a pravdou je, že své portrétované a jejich okolí zdobil indiciemi naznačujícími jejich identitu. Obrazy tak vždy měly nějaký tajemný podtext.

Hans Holbein tak pro Jindřicha nemaloval jen obrazy jeho samého, ale i jeho nejbližších, kterých v případě tohoto panovníka nebylo málo.

Na šest manželek tohoto panovníka se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Kdo je ona Neznámá?

A tak se stalo, že v roce 1540 namaloval Holbein miniaturu neznámé ženy, která není blíže určena. Miniatura je uložena v Královské sbírce a je katalogizována pouze jako "Portrét dámy, snad Kateřiny Howardové".

Kdo byla Kateřina Howardová? Ano, je to pátá manželka Jindřicha VIII. I když není žena na miniatuře detailně popsána, podle roku zhotovení portrétu by se mělo jednat právě o (ang.) Catherine Howardovou, která se za Jindřicha provdala roku 1540.

Manželky dědily manžela i šperky

Takže se zdá, že oblíbenou manželkou byla patrně Kateřina Howardová. Zejména to dosvědčují šperky ženy na obraze, které jsou nápadně podobné šperkům nalezeným v inventáři Catherine Howardové. Žena na obraze má na sobě přívěsek, který kdysi patřil Jane Seymourové, která byla třetí manželkou Jindřicha VIII. a vystřídala tak popravenou Jane Boleynovou, o níž Jindřich velmi usiloval.

Jindřich byl velmi přelétavý a nestálý. Ačkoli každé své ženě sliboval věrnost a o některé se musel opravdu prát, sotva je dostal, jeho lovecká touha ochabla. Nezbylo mu tedy nic jiného než že šperky, které daroval jedné manželce, pak plynule přešly na druhou.

Symbolika v obrazech

V tudorovské Anglii se miniaturní portréty často malovaly na hrací karty. I proto se historička umění Fanny Moyleová domnívá, že neidentifikovaná žena na miniaturním portrétu je ve skutečnosti Anna Klevská, čtvrtá Jindřichova manželka.

O Holbeinovi se vědělo, že ve svých portrétech skrývá velikonoční vajíčka. Ve své době bylo potřeba se nějak odlišit, proto každý malíř hledal svou cestu, a hlavně chtěl zanechat vzkaz. Miniatura záhadné ženy je namalována na kárové čtyřce, což by mohlo naznačovat čtvrtou manželku Jindřicha VIII. A že jsou to káry a ne srdce? To je přece jedrozhodně mají jiný význam!

Neznámá žena na obraze má na sobě skutečně šperk Jany Seymourové.

Anna Klevská byla čtvrtou manželkou Jindřicha VIII., zatímco Kateřina Howardová byla manželkou pátou. Pokud Jindřich VIII. svým manželkám šperky znovu daroval, mohla by to být stejně dobře Anna Křivoklátská, která nosí přívěsek Jany Seymourové. A příběh se ještě více komplikuje.

Sňatky z rozumu

Podobně se pravdou, že Jindřich VIII. se oženil s Kateřinou Howardovou, když byla teprve teenagerka. Annu Klevskou si vzal, když jí bylo dvacet až třicet let. Na portrétu je však vyobrazena zralá žena, nikoli teenager. Holbein byl poprvé pověřen namalovat Annu a její mladší sestru Amálii v roce 1539, kdy o obou sestrách uvažoval Jindřich VIII. jako o svých manželkách. Byly to totiž sňatky z rozumu.

Podle Fanny Moyleové jsou obě ženy, tedy žena na miniaturním portrétu a Anna Klevská, stejné ženy. Anna Klevská a Jindřich VIII. byli manželé pouze šest měsíců, protože zhýčkaný Jindřich VIII. byl Annou zklamán. Označoval ji za ošklivou manželku a on chtěl po svém boku krásku. I když Anna i po rozvodu zůstala v Anglii, mluvilo se tam o ni jako o "králově sestře", protože se svým ex zůstali přáteli až do konce života.

Kdo je ona žena? Nikdy nezjistíme

Kateřina Howardová byla podle všeho jednou z Anniných dvorních dam, což bylo u Jindřicha velmi obvyklé. Jindřich byl její krásou okouzlen a mluvil o Kateřině jako o své "růži bez trní". I Kateřina však byla za smyšlenou nevěru 13. února 1542 popravena za cizoložství, stejně jako Anna Boleynová.

Kdo je tedy ona žena na miniatuře? Poté, co by byla Kateřina Howardová odsouzena za cizoložství, byly všechny její portréty rychle zlikvidovány. Identita ženy na tomto miniaturním portrétu tak zůstává záhadou.

Zdroje:

www.history.com, www.thevintagenews.com, en.wikipedia.org/wiki/Wives_of_Henry_VIII