Bylo slunečné odpoledne 23. května roku 1964. Hasič Jim se svou ženou Annie a jejich pětiletou dcerou Elizabeth vydali na výlet do Burgh Marsh, který se nachází poblíž vesnice Burgh by Sands. Když dorazili na louku, rozhodli se odpočinout. „Betty, koukni na mě. Dej ty květiny trochu níž. Tak, skvělé.” Pyšný otec pořídil tři snímky. „Příští týden jen nechám vyvolat,” rozhodl se.

Za pár dní už trhal obálku s fotkami. Portréty se báječně podařily, pouze na jednom mu do záběru vlezl nějaký člověk. Když se Jim podíval pozorněji, otevřel pusu překvapením. Neznámá postava vypadala jako kosmonaut.

Holčička s kosmonautem

„Byl jsem šokován. Na louce kromě nás nikdo nebyl. Netuším, kde se tam ta osoba vzala a proč vypadá, jako by přiletěla z vesmíru,” řekl Jim Templeton místním novinám Cumberland News. Firmou Kodak bylo potvrzeno, že snímek je pravý a nebyl upravován. Získal proto zájem ufologů.

Zdroj: Youtube

„Po zveřejnění obrázku mě navštívili dva muži. Řekli, že jsou z vlády, ale odmítli mi předložit své průkazy. Měl jsem je odvézt na místo, kde jsme svačili. Když jsem jim ale řekl, že jsem toho muže při fotografování opravdu neviděl, rozzlobili se, nasedli do auta a mě nechali jít domů pěšky.” Později prý hasič agenty poznal na televizních záběrech z přerušení startu rakety Blue Streak na Woomera Test Range v jižní Austrálii.

Během čtyřiceti let dostala rodina Templetonů stovky dopisů s návrhy, co Jim vyfotil. Mělo jít například o ducha, Elizabethinu auru nebo UFO. Tuto domněnku měla potvrdit výstavba RAF Spadeadam v Cubrii, který je jediným zařízením pro taktiku elektronického boje v Evropě.

Bláznivá fantazie?

Podle spisovatele Davida Clarka ale Jim nezachytil mimozemšťana ani kosmonauta, ale svou manželku. „Nevšiml si ji, protože v hledáčku fotoaparátů typu Brownie vidíte jen 70 % celkového záběru,” říká. Annie měla mít ten den na sobě modré šaty, jež po přeexponování vypadají jako bílé. „Když pomocí softwaru obrázek ztmavíte  a narovnáte horizont, uvidíte normálního člověka stojícího zády k vám.”

Předsedkyně Asociace pro vědecké studium anomálních jevů s tímto vysvětlením souhlasí. „Jim zveřejnil snímek v době, kdy bylo pozorování UFO a sci-fi populární. Proto se obrázek stal tak slavným. Nic zvláštního ale na něm není.”

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.bbc.com