Ikonické Granko

První rozpustný kakaový nápoj u nás uvedl na trh státní podnik Čokoládovny v roce 1979, vyráběl se v závodě v Kolíně. Rok před tím vedení podniku vyhlásilo celostátní soutěž na jeho název i obal. Vítězný název Granko vybrala pětičlenná komise z osmi set návrhů, a do soutěže ho shodně zaslalo hned sedm účastníků. Jde o složeninu slov GRANulované KakaO.

V té době pracoval v propagačním oddělení Čokoládoven akademický malíř Karel Fojtů, který se do soutěže zapojil. Inspirován reklamami ze západu ho napadlo, že by mohl dát na obal fotografii dítěte. Aby mohl předložit svůj návrh, nechal s červeným hrnkem nafotit svou dvouletou dcerku Veroniku. Porotu nadchnul nejen nápad s fotkou, ale i samotná Veronika. A obal byl na světě. Ne úplný, ještě chybělo logo. Autorem je též Karel Fojtů. GRANKO namaloval ručně podle knížky fontů z Velké Británie.

V následujícím videu vzpomínají Fojtů na vznik návrhu na obal Granka:

Zdroj: Youtube

Malá modelka

Je nasnadě, že Veronika jako dvouletá holčička nemůže mít živé vzpomínky na to, jak se stala slavnou a dostala se na pulty prodejen a do domácností, ale z vyprávění ví, že se styděla a nechtěla se usmát. Možná právě ten dětský ostýchavý úsměv měl podíl na velkém úspěchu dodnes oblíbeného obalu, díky němuž Granko upoutalo pozornost nakupujících a rychle se stalo velmi oblíbeným nápojem.

I když se Granko stalo hitem, Čokoládovny se rozhodly pro velkou propagační kampaň v televizi a tisku. „Modelkou“ v reklamě je opět už o něco starší Veronika. Má za úkol ládovat se krupicovou kaší posypanou Grankem. Kakao moc ráda neměla, ale samotné Granko a jím posypaná kaše jí chutnala. Vzpomíná na velkou místnost, a že byla při focení trochu nervózní, protože fotografka měla v bytě kočky, které ji rozptylovaly a trošku se jich bála. Zabavila ji panenka a malá modelka zvládla focení na jedničku.  

A holčička z Granka dnes? Veronika Fojtů vystudovala UMPRUM, vyučuje a organizuje kroužky tvořivosti. Je maminkou tří krásných dětí. Na svou, řekněme „grankovou kariéru“, vzpomíná ráda a dnes to skoro vypadá, že se šmrncovní čtyřicátnice takřka nezměnila a je jako ze slavného obalu – stejné vlasy, zářivé oči, jen usmát se už nestydí.

Zdroje: regiony.rozhlas.cz, www.kafe.cz, www.nestle.cz, www.dobrenoviny.sk