Holubem naváděné rakety: Nejabsurdnější spojenecký projekt druhé světové války

Daniel Novotný | 29. 2. 2020
V průběhu první světové se holubi prokázali být zdatnými poštovními kurýry
Holuby naváděna střela měla nacisty pěkně potrápit
Holuby naváděna střela měla nacisty pěkně potrápit

V průběhu válek se stále častěji využívala i zvířata, ať to byli sebevražední psi, medvěd ve službách italské armády nebo netopýří bomby. Spojené státy po zkušenostech s poštovnými holuby za první světové na okřídlené škůdce znovu vsadily, tentokrát však nesli mnohem výbušnější náklad.

Za celým nápadem stál americký psycholog Burrhus Skinner. Ten holuby studoval, a tak věděl, že odměna v podobě ptačího zobu je dostatečně namotivuje k tomu, aby odvedli přidělenou práci. Operace Holub měla ptáky přetvořit do pilotů řízené střely, a ač se idea dnes může zdát sebeabsurdnější, armáda jí tehdy dala zelenou.

Skinner sestrojil střelu, v jejíž hlavici byly tři malé obrazovky. Jeden až tři holubi v komoře střely sledovali obrazovky, pokud v nich uviděli cíl, měli klovnout do skla. Dokud byl cíl uprostřed obrazovky, zůstal obraz neměnný a ptáci odpočívali, avšak pokud se bomba odchýlila od dráhy a cíl se začal sunout do krajů, holubi ho klováním měli přenést zpět doprostřed a tím změnit trajektorii rakety.

Celé se to zdálo jako vzdálené science fiction, Skinner to však nevzdával, dokud armádě nepředložil velmi uspokojivé výsledky. Od nadřízeních získal grant 25 000 dolarů a projekt se mohl naplno rozjet.

Netopýří bomby: Miliony netopýrů nesoucích napalm měly spálit Japonsko na prach
Magazín

Netopýří bomby: Miliony netopýrů nesoucích napalm měly spálit Japonsko na prach

Dvakrát a dost

Bomby byly vyrobené, holubi vycvičeni. A válka se pomalu ale jistě chýlila ke konci. Protože Skinnerův projekt nedržel prioritní status, armáda na něj zapomínala, nebrala ho vážně, a nakonec ho zrušila. Skinner si opakovaně stěžoval, ničemu to ale nepomohlo.

V 50. letech holuby naváděné střely znovu ožily, tentokrát pod jménem Projekt Orcon. Ale protože svět dosáhl značných technologických pokroků a ptáci už nebyli potřební, po třech letech projekt nadobro ukončili.

Hitlerovy kamikaze, Sonderkommando Elbe: sebevražední letci neměli šanci přežít
Magazín

Hitlerovy kamikaze, Sonderkommando Elbe: sebevražední letci neměli šanci přežít

Tagy armáda Druhá světová válka grant ptáci USA