Dnešního člověka brzy nahradí Homo Deus, předvídá vědec. Povede soužití ke splynutí nebo válce?

Lenka Bělská | 9. 1. 2023

Většina z nás si bez umělé inteligence nedokáže představit život. Senzory na autech za nás parkují, nakoupíme přes aplikace, rodinu můžeme vidět, i když je stovky kilometrů daleko. Historik Yuval Noah Harari ale varuje, že lidstvo zanedlouho ztratí nejen svou dominanci, ale i samotný smysl.

Hlavním důvodem budou právě špičkové technologie a vědecké průlomy v biotechnologii, včetně genetického inženýrství, jenž nabízí příležitost měnit naše těla k dokonalosti. Profesor historie na Jeruzalémské univerzitě a autor bestsellerů Sapiens a Homo Deus: Stručná historie zítřka si myslí, že náš druh přestane existovat během jednoho nebo dvou století.

Uhádnete nejčastější příčiny smrti ve starém Řecku? Do této doby byste se narodit nechtěli
Magazín

Uhádnete nejčastější příčiny smrti ve starém Řecku? Do této doby byste se narodit nechtěli

Nahradí ho tzv. Homo Deus, člověk božský, který bude nejen z masa a kostí, ale jeho součástí budou i biometrické senzory a harddisky. „Lidé se stanou kyborgy. Budou korigovat genetické nedostatky a vylepšovat se natolik, že přestanou být těmi, jakými je příroda stvořila,” tvrdí vědec.

Na internetu se bude surfovat prostřednictvím myšlenek, rozhodnutí se budou provádět pomocí algoritmů a život bude symbolizovat zpracování dat.

Homo deus - evoluce člověka

Tato evoluce se podle profesora již děje. „Studie zadaná Facebookem ukázala, že jeho algoritmy dokáží lidské vlastnosti posoudit lépe než jejich nejbližší,” píše. „Autorita se z jednotlivce přesune na souhrn matematických úkonů, vyhodnocující situace racionálně a objektivně.”

Podívejte se, jak budou vypadat města budoucnosti. Úžasná animace ukazuje dokonalý vodní svět
Magazín

Podívejte se, jak budou vypadat města budoucnosti. Úžasná animace ukazuje dokonalý vodní svět

S tím bude souviset také konec individualismu jako víry, že každý je něčím jedinečným. Již nyní umí počítače člověka změřit, analyzovat a odhadnout jeho chování. Data tak budou ceněna. Stanou se zároveň i zbraní. I dnes vědci dokáží ovlivnit volbu a vůli myší tím, že mění neuronové reakce jejich mozku. „Když to jde s hlodavci, proč by to nešlo s lidmi?” ptá se spisovatel.

Záplava informací

Technologický pokrok je podle profesora mnohem rychlejší než procesy, na kterých stojí naše společnost. Harari tvrdí, že se nedokážeme vypořádat se záplavou informací a vyhodnocovat je. Tím prý budou trpět politické procesy a demokratické instituce. „Měli jste někdy pocit, že jste jen ve vleku událostí a jediný způsob, jak zvládnout ten nátlak je zařadit zpátečku? Odpojit se a vrátit se do světa před internetem? Všichni víme, že už to nejde. Lidstvo chce kráčet vpřed,” vysvětluje.

Zdroj: Youtube

Yuval Noah Harari popisuje, že život Homo Deus bude závislý na tom, co nazývá Internetem všech věcí. Má to být propojená síť všech poznatků zaznamenaná v datech. Člověk ji ale nebude mít pod kontrolou, nebude schopen ji rozumět, bude se na ni jen spoléhat. 

Zdroj:

www.dennikn.sk, www.messagetoeagle.com, www.time.com

Tagy Facebook Internet válka