Kuželovití plži jsou skupinou mořských plžů, kteří obývají tropická moře po celém světě, největší koncentrace jich je v Indopacifiku. Fosilie kuželovitých plžů byly nalezeny od eocénu po holocén…, jsou tedy velmi staří. Ačkoli se mohou zdát neškodní, tito malí tvorové jsou velmi jedovatí a mají jedinečnou dravou strategii, která je činí fascinujícími a nebezpečnými zároveň. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Kuželovití

Jednou z nejzajímavějších vlastností šištic (kuželovitých, homolic) je jejich pozoruhodný arzenál jedů. Tito plži produkují silný koktejl toxinů, který používají ke znehybnění a polapení své kořisti. Každý druh přitom má svůj vlastní specializovaný jed, který se skládá z kombinace peptidů, toxinů a enzymů. Některé z těchto sloučenin jsou dostatečně silné, aby své oběti téměř okamžitě ochromily nebo usmrtily. I když jsou jako všichni plži velmi pomalí, jejich útok je rychlý a silný.

Ještě pozoruhodnější je u homolice mechanismus přenosu jedu. Tyto škeble mají harpunovitý zub zvaný radula, který mohou vysunout a použít ke vstříknutí jedu do kořisti. Tato metoda jim umožňuje lovit a chytat různé mořské organismy, včetně ryb, červů a jiných plžů. Zub, který je přirovnáván k šipce nebo harpuně, je ostnatý a může být na konci chobotu vysunut do určité vzdálenosti od hlavy plže.

Nejjedovatější živočichové naší planety

Homolice používají svůj jed především k lovu, ale slouží jim také jako obranný mechanismus. Kuželovité obvykle používají svůj jed k omráčení a pozření malých rybek a měkkýšů, ale ani člověk není před jejich smrtícím jedem v bezpečí. V případě ohrožení mohou bodnout člověka nebo jiného potenciálního predátora, což může mít za následek silnou bolest, poškození tkání a v některých případech i smrt. Proto jsou šišticovití plži považováni za jedny z nejjedovatějších živočichů na planetě. Tento centimetrový plž má dostatek smrtícího toxinu, aby zabil 700 lidí!

Navíc proti bodnutí homolicí není k dispozici žádný protijed, takže jediné, co může lékař udělat, je zabránit šíření jedu a pokusit se odstranit toxiny z místa vpichu.

Další studium nutností

Studium šištic je příkladem složitého vztahu mezi přírodou a medicínou. Od jejich dravé strategie až po složení jejich jedu - tito tvorové zaujali vědce a nadále poskytují poznatky o obrovském potenciálu přírody pro pokrok v medicíně.

Navzdory své potenciální nebezpečnosti přitahují šišticovití plži značný vědecký zájem díky jedinečným vlastnostem svého jedu. Některé toxiny produkované šišticemi mají potenciální lékařské využití. Vědci zkoumají tyto sloučeniny jedu s cílem vyvinout nové léky proti bolesti, léčit neurologické poruchy a zkoumat jejich potenciál při výzkumu rakoviny.

Zdroje: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org/wiki/Cone_snail, zoom.iprima.cz/priroda/homolice, www.ncbi.nlm.nih.gov- studie