Jižní Čechy jsou oblíbený cíl turistů. Vesničkou Hoštice byste možná za normálních okolností projeli, anebo byste se v ní maximálně zastavili na oběd. Režisér Zdeněk Troška ji ale svými komediemi Slunce, seno jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika povýšil doslova na kultovní místo.

Pravá jihočeská

Hoštice si i po více než 40 letech od natočení zachovaly svůj malebný jihočeský ráz. Na místní návsi se toho až tak moc nezměnilo. Najdete zde i dům „s jelenem,“ který zdobili obyvatelé v prvním dílu Slunce, seno jahody. Projít se můžete po cestě, kterou svištěla babička Škopková ve své pojízdné posteli.

Na návštěvě u Blaženy

Fandili jste lásce Blaženy a Venci Konopníka? K Blaženě na dvůr, a tím vlastně ani ke Konopníkům, se už nepodíváte. Jak uvedl režisér Zdeněk Troška pro TN.cz, současní majitelé původní zelená vrata odstranili, zvýšili postranní zděné pilíře a vsadili vrata podstatně vyšší. I po čtyřech dekádách totiž návštěvníky Hoštic láká možnost nahlédnout alespoň na Škopkovic dvůr, na němž Helena Růžičková v dobré víře obstarávala králičí obědy i večeře.

Radnice v novém kabátě

Část děje se v trilogii odehrávala na radnici, kde úřadovala hlavně Evík. Budova je ve skutečnosti místní zámeček, který po rekonstrukci dostal červený kabát. Bohužel je veřejnosti areál i zámek nepřístupný, takže si ho můžete prohlédnout jenom přes plot.

Ranč Šimona Pláničky

K jezeďákům z Hoštic pochopitelně patří kravín. Ten hoštický, ve kterém krávy dojily na Mozarta a rockenrol, už dávno nefunguje. Místo něj vznikl skanzen s názvem Ranč Šimona Pláničky. Kromě posezení si zde můžete prohlédnout rekvizity z filmu, jako například pojízdnou postel babky Škopkové, ložnici Konopnice nebo motorku Venci Konopníka.

Pohostinní Jihočeši

Pamatujete si na hospodskou Milunu, která se svým kolegou popíjela panáky na žal z neopětované lásky s již zmíněným Vencou Konopníkem? Až přijedete do Hoštic, můžete na ni zavzpomínat v hospodě U Miluny.

Za hranicemi

Další legendární scénou je předpověď počasí učitelky Hubičkové, kdy její představitelka Jiřina Jirásková před bouřkou „nemůže na soprán“, takže zákonitě začne pršet. Dům, z jehož oken při té příležitosti vyhazuje květináče, ale neleží v Hošticích. Nachází se v Dobrši, stejně jako fara, kde bydlel farář Otík s Cecilkou a úřadovaly místní drbny.

Tak já vám to přibrzdím…

Začali jsme legendární hláškou o zpoždění, která ve filmu způsobila humornou situaci, kdy svatebčané vyskakují za jízdy z vlaku, pochopitelně s taškami svatebních servisů. Jak tenhle adrenalinový výstup dopadl, si nejspíš pamatujete. Stejně úsměvná je i babka, pádící o berli za vláčkem, které se její skok ovšem podaří.

Legendární zastávka je dnes zrekonstruovaná a vypadá lépe než v době své filmové slávy.

Zdroje: www.cestovinky.cz, tn.nova.cz